Covid-19 nedeniyle 5 kentte çok sayıda evde karantina uygulaması

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Burdur, Balıkesir, Niğde, Gümüşhane ve Adıyaman’da çok sayıda evde karantina uygulanmasına karar verildi.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk tespit edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakasını 10 Mart’ta, virüse bağlı ilk can kaybını 15 Mart’ta, salgının tüm ülkeye yayıldığını ise 1 Nisan’da açıklamıştı. Salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin büyük kısmı ise 1 Haziran’dan itibaren girilen “yeni normal” süreciyle kaldırıldı.

Ancak, salgın ülkede yayılmaya devam ediyor. Dün itibariyle açıklanan resmi verilere göre, ülke geneli vaka sayısı 244 bin 392’ye, can kaybı ise 5 bin 891’e yükseldi. Dün Balıkesir, Niğde, Gümüşhane ve Adıyaman’da bugün ise Burdur’da tespit edilen Covid-19 vakaları nedeniyle tedbir amacıyla karantina uygulamaları başlatıldı.

Burdur’da bir köye giriş çıkışlar kapatıldı

Burdur’da İl Hıfzıssıhha Kurulu, merkeze bağlı Hacılar Köyü’nde 2 kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması ve temaslıların bulunması nedeniyle köyde karantina tedbirinin uygulanmasına karar verdi. Görevli personel haricinde giriş çıkışların kapatıldığı köydeki vakalarla teması tespit edilenlere de 14 günlük ev karantinası uygulandı

Testi pozitif çıkan 2 hasta ise Burdur Devlet Hastanesinde tedaviye alındı.

Balıkesir’de bir mahalle karantinaya alındı

Balıkesir Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kepsut İlçesi Eşeler Mahallesi’nde Covid-19 vakalarının görüldüğü belirtildi. Açıklamada, “Vakalarının görülmesi ve çok sayıda temaslı kişi bulunması nedeniyle hastalığın yayılımını önlemek amacıyla belirtilen yerleşim yeri İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla karantina altına alınmıştır.” denildi.

Niğde’de bir apartman karantinada

Niğde’nin Ulukışla İlçesi’ndeki bir apartmanda, Covid-19 tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı. Ulukışla Kaymakamlığından yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfsızsıhha Kurulu kararınca Doğu Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’ndeki Dila Apartmanı’nın 14 gün süreyle karantinaya alındığı belirtildi.

Kurulun istisnai durumlar haricinde dışarı çıkılmamasına ve gerekli tüm güvenlik ve sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verdiği aktarılan açıklamada, vatandaşlar maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya davet edildi.

Adıyaman’da farklı mahallelerde 37 ev karantinada

Adıyaman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kent merkezinde bazı vatandaşların Covid-19 test sonuçları pozitif çıktı. Bunun üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu, çeşitli mahallelerdeki 37 evde karantina uygulanmaya başlandı.

Gümüşhane’de bir köy karantinada

Gümüşhane Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kürtün İlçesi’nin Gündoğdu Köyü Sevincek Mahallesi’nde bazı vatandaşların Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi. Açıklamada, filyasyon çalışmaları neticesinde, kamu sağlığının korunması ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla söz konusu köyde karantina tedbiri uygulanmasına karar verildiği kaydedildi.

Kaynak: AA’nın geçtiği bilgilerden derlendi