Covid-19 olan işçi: Sağlık hakkımızı istiyoruz, kimseye hastalık bulaştırmak istemiyoruz

Ankara’ya çalışmaya gelen 13 işçiden 3’ünün yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıktı, ancak işçiler, gidecek yerleri olmadığı için diğer arkadaşlarıyla tek bir odada kalmaya devam ediyor.

Covid-19’a yakalanan işçilerden Döğüm, kimseye hastalık bulaştırmak istemediklerini belirterek, “Biz kimseden dilenmiyoruz, sadece sağlığımız için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Her yurttaşın hakkı olan sağlık hakkımızı istiyoruz” dedi.

Bingöl’ün Solhan İlçesi’nden bina mantolama işinde çalışmak için Ankara’ya gelen 13 işçiden 3’ünün Covid-19 testi pozitif çıktı. Gidecek başka yerleri olmadığı için hasta 3 işçi, tek pencereli bir odada diğer 10 işçi ile birlikte kalıyor. İşçiler, Mezotopamya Ajansı’ndan Emrullah Acar’a konuştu. İşçilerden Ğiyasettin Döğüm Covid-19 belirtilerini hissettiğinde 3 kez Sincan Devlet Hastanesi’ne gittiğini ancak ilgililerin kendisinde yeterli semptom görülmediği gerekçesiyle test yapmadığını söyledi.

İşçilerin birlikte yaşamak zorunda kaldıkları oda

‘Testlerimiz pozitif çıktı’

Hastaneden 3’üncü dönüşünde iki arkadaşının fenalaşması üzerine ambulanslarla Bilkent Şehir Hastanesi’ne götürüldüğünü anlatan Döğüm, “Arkadaşlarıma test yaptıkları sırada ben de belirti taşıdığımı ve bana da test yapmalarını istedim. İki gün sonra 184 Danışma Hattı tarafından testlerimizin pozitif çıktığı bilgisini aldık” dedi.

‘184 Danışma Hattı kendi kendinizi izole edin dedi’

İşçi Gıyasettin Döğüm

184 Danışma Hattı’ndan arayan kişinin “Kendi kendinizi izole edin” dediğini aktaran Döğüm, “Biz yaşadığımız yerin tek odadan ibaret olduğunu ve izolenin burada mümkün olmadığını kendilerine söylememize rağmen, yapacakları bir şeyin olmadığını söylediler.” diye konuştu.

Pozitif olmayan diğer 10 arkadaşlarıyla birlikte yaşamak zorunda kaldıklarına vurgu yapan Döğüm, “Yani test sonuçları pozitif çıkan arkadaşlarla, salgın semptomu hisseden arkadaşlarımızla birlikte kalmaya devam ediyoruz.” dedi.

‘Kimseye hastalık bulaştırmak istemiyoruz’

Gelinen aşamada 13 işçiden sadece 4’ünün çalıştığı bilgisini veren Döğüm, şunları ifade etti: “Pozitif olanlarla olmayan arkadaşların ayrılması lazım ama buna imkânımız yok. Hasta olan 3 kişinin gözetim altında tutulması lazım. Pozitif olmama rağmen, dışarı çıkmamam lazım ama arkadaşlarımı hastaneye götürmek zorundayım. Bu bir sağlık sorunu. Biz kimseden dilenmiyoruz, sadece sağlığımız için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.  Her yurttaşın hakkı olan sağlık hakkımızı istiyoruz.”

Kaldıkları sitede en az 300 insanın yaşadığını vurgulayan Döğüm, “Kimseye hastalık bulaştırmak istemiyoruz” diye konuştu. 

‘Kimse bizimle ilgilenmiyor’

Döğüm’ün aynı yerde çalışan ve kalan kardeşi Mehmet Tahir Döğüm de, kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini dile getirerek, şunları söyledi: “Hem cumhurbaşkanı hem de sağlık bakanı her gün ‘halkımızın yanındayız” diye konuşuyorlar. Ama bizim gidecek yerimiz olmamasına rağmen kimse bizimle ilgilenmiyor. En çok korktuğumuz durum, hastalığı başkalarına bulaştırma kaygısı. Kendi yandaşlarını özel uçaklarla getirip, en güzel yerlerde bakımlarını yapıyorlar ama bize sahip çıkmıyorlar. Bu da aslında bizim ikinci sınıf insan olduğumuzu gösteriyor. Madem biz bu ülkenin vatandaşıyız, o zaman yandaşlarına sağladığın hakları bana da sağlaman gerek.”