Covid-19 vaka sayısında kafa karışıklığı sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son 20 gün içinde yeni vaka sayısının en düşük olduğu gün, bugün oldu” dedi.

CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Manisa’dan örnek vererek itiraz etti: Testle doğrulanmış hasta sayısı 10’u geçmiyor, buna karşın Covid-19 tedavisi uygulanan hasta sayısı yüzlerce.

Türkiye’de son 24 saatte 2 bin 357 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğu, 99 kişinin hayatını kaybettiği, toplam vaka sayısının 110 bin 130’a, toplam can kaybının 2 bin 805’e ulaştığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, bugün 30 bin 177 test yapıldı. Bu kapsamda 2 bin 357 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Son 24 saatte 99 hasta vefat etti, 3 bin 558 hasta ise iyileşti. Toplam test sayısı 889 bin 742, toplam vaka sayısı 110 bin 130, toplam vefat sayısı 2 bin 805, toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1776, toplam solunum cihazına bağlı hasta sayısı 883, toplam iyileşen hasta sayısı 29 bin 140 oldu.

Sağlık Bakanı Koca, paylaşımında, “Temaslı sayısı ve temas ortamı azaldığı için 50 bine varan günlük test kapasitemizin 30 bini kullanıldı. Son 20 gün içinde yeni vaka sayısının en düşük olduğu gün bugün oldu. Yoğun bakım desteği alan hastalarımızın sayısındaki azalma devam etti” ifadesini kullandı.

Manisa’da Covid-19 hasta 10’u geçmiyor, tedavi edilen yüzlerce

Ahmet Vehbi Bakıroğlu

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Covid-19 verileri ne kadar sağlıklı” diyerek Manisa ve ilçelerinden örnek vererek itiraz etti. Manisa’da ve ilçelerinde hastanelerde PCR testi ile doğrulanmış hasta sayıları 10’u geçmediğini buna karşın Covid-19 tedavisi uygulanan hasta sayıları yüzlerle ifade edildiğini vurguladı.

Cavid-19 şüphesi ile tedavi edilirken ölenlerin sayılarının, test ile doğrulanmış Covid-19’dan ölenlerin sayılarına eklenmediğine dikkat çeken Bakırlıoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü müdahalesiyle Çin ve ABD verilerini güncellemiş ve toplam ölüm sayılarında ciddi artışlar olmuştur” dedi.

Türkiye’de de benzer tartışmaların gündemde olduğunu ancak hala doyurucu bir açıklama yapılmadığını vurgulayan CHP’li Bakırlıoğlu şöyle devam etti:

“Örneğin Manisa’da ve ilçelerimizde hastanelerde PCR testi ile doğrulanmış hasta sayıları 10’u geçmezken, covid-19 tedavisi uygulanan hasta sayıları yüzlerle ifade edilmektedir.

Soma, Akhisar, Turgutlu gibi büyük ilçelerimizdeki hastanelerin birçok katı Covid-19 hastaları ile doldurulmuştur.”

Bakıroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede “klinik bulguları Covid-19’u işaret eden fakat test ile desteklenmeyen, olası/şüpheli olan ve Covid-19 tedavisi uygulanan hasta sayıları ve buna bağlı ölümler her gün açıklanan rakamlara yansıtılıp yansıtılmadığını” sordu.

“Bu vakaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) taramalarındaki karakteristik belirtileri ve nükleik asit testi negatif olsa bile, onaylanmış vakalar olarak tedavi edilebileceği Bakanlığınızın kılavuzunda yer almaktadır” diyen Bakıroğlu, şöyle devam etti:

Gerçek rakam mutlaka açıklanmalı

“Buna rağmen Covid-19 tedavisi görürken hayatını kaybeden hastaların ölüm raporlarına bulaşıcı hastalık ya da yaşlılığa bağlı hastalıkları yazılmaktadır.

Test ile onaylanmamış fakat covid-19 tedavisi gören hastalar ve buna bağlı ölümlerin her gün açıklanan rakamlara yansıtılmadığı görülmektedir. Eğer salgın hastalıkla mücadelede başarı sağlayacaksak gerçek rakamların mutlaka açıklanması gerekiyor.”

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de sadece Manisa Soma’da her aile hekiminin 40-60 temaslı hasta ile ilgilendiğini açıklamıştı.