Covid-19 vakaları artınca öğrenci yurdu hastane kullanımına açıldı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının son günlerde arttığı Trabzon’da, kız öğrenci yurdunun ilave birim olarak Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından kullanılmasına karar verildi.

Yomra Kız Öğrenci Yurdu

Trabzon Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun Covid-19 salgınına karşı alınması gereken önlemlere ilişkin olağanüstü toplandığı belirtildi. Kurulun aldığı kararların aktarıldığı açıklamada, kentte son günlerde Covid-19 vaka sayılarının artış gösterdiğine dikkat çekildi.

‘Vaka artışı mevcut yatak kapasitesini zorladı’

Bu durumun yatan hasta sayısının artmasını da beraberinde getirdiğinin belirtildiği açıklamada, hastanelerin mevcut yatak kapasitesinin zorlandığına işaret edildi. Bu nedenle bazı kararlar alındığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Klinik anlamda hastalığın semptomsuz seyrettiği pozitif vakaların toplum sağlığını koruma, bulaştırıcılığı en aza indirme, takip ve tedavilerinin efektif yapılabilmesi adına İlimiz Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yakınındaki KYK Yomra Kız Öğrenci Yurdunu ilave bir birim olarak geçici süre ile Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından kullanılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

‘Birimde hizmetler hastane tarafından karşılanacak’

Karar kapsamında, hizmet sunulması planlanan bu birimde tedavi ve takip, güvenlik, izolasyon, sağlık personeli görevlendirilmesi ve koordinasyonun sağlanması, binaların temizliği, lojistik hizmetler ve hastaların yemek hizmetlerinin Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından karşılanacağı belirtildi.