Covid-19’a yakalanan ABD Başkanı Trump hastanede kalacak

Yeni tip koronavirüs’e (Covid-19) yakalanan ABD Başkanı Trump, tedbir amaçlı hastanede kalacak.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın moralinin yerinde olduğunu, hafif semptomlar gösterdiğini ve gün boyu çalıştığını aktardı. “Önlem amacıyla ve doktoru ile tıp uzmanlarının tavsiyesiyle, Trump önümüzdeki birkaç gün Walter Reed Askeri Hastanesindeki başkanlık ofisinden çalışacak.” ifadesini kullanan McEnany, Trump’ın, kendisine ve eşi Melania Trump’a gelen destek mesajları için minnettar olduğunu vurguladı.

‘Trump yetkilerini devretmedi, görevini sürdürüyor’ 

Trump’ın hastaneye kaldırılmasıyla, başkanın görevini Başkan Yardımcısı Mike Pence’e devredip devretmeyeceği de merak konusu oldu. Beyaz Saray İletişim Direktörü Alyssa Farah, yaptığı açıklamada, “Trump’ın yetkilerini devretmesini beklemiyoruz. Şu anda başkan görevi başında.” ifadesini kullandı. 

Trump hastaneye vardı

Trump, Beyaz Saray’dan üzerinde takım elbisesi ve yüzünde maske ile yürüyerek çıkıp, kendisini bekleyen başkanlık helikopterine bindi. Gazetecilere açıklamada bulunmayan Trump, baş parmağını kaldırıp “her şey yolunda, sorun yok, çok iyi” anlamlarında kullanılan işareti yaparak görüntü verdi.  

Trump, ardından, gelecek birkaç gününü geçireceği Maryland eyaletindeki Walter Reed Askeri Hastanesine vardı. 

Trump Covid-19’a yakalandığını gece saatlerinde duyurdu 

Trump, dün gece saatlerinde, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu gece First Lady ve benim Covid-19 testimiz pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecine hemen başlayacağız. Bu süreci beraberce atlatacağız.” ifadelerini kullanmıştı. Kısa süre önce danışmanlarından Hope Hicks’in Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından Trump, kendisi ile eşinin karantina sürecine başlayacağını açıklamıştı.

Trump’ın doktoru Sean Conley, dün yaptığı açıklamada, “Trump bugün öğleden sonra itibarıyla yorgun ancak keyfi yerinde.” ifadesini kullanmıştı.

AA – WASHINGTON