Covid-19’da tehlikeli tırmanış

Normalleşme startının verildiği 1 Haziran’dan bu yana Covid-19 vaka sayısı ile Türkiye genelindeki yaygınlık her geçen gün artıyor. Son 24 saat içinde vaka sayısı, normalleşme için belirlenen bin sınırını aştı.

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 15 kişi daha hayatını kaybetti, 1195 yeni tanı kondu. Böylece toplam can kaybı 4 bin 778’e, vaka sayısı ise 175 bin 218’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin verileri Twitter hesabından tablo ile paylaştı.

Buna göre son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 15 kişi daha hayatını kaybetti, 1195 kişiye yeni tanı kondu. Yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 778’e yükselirken, toplam vaka sayısı ise 175 bin 218 bin oldu.

Entübe hasta sayısı da arttı

Bakan Koca, hesabından yaptığı paylaşım ile “Bugünkü vaka sayısı bin 195. Henüz iyileşmemiş hastalarımızın sayısı yaklaşık 25 bin. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki artış, beklenen artışın sınırında. Virüsün yayılımı hatalı iyimserlikten kaynaklanıyor. Maske, mesafe ve temizlik kuralına uyalım” dedi.

Adana’da bir günde 100 vaka

Adana Tabip Odası. Fotoğraf: MA

Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, hükümetin “normalleşme” adımları sonrası kentte yaşanan Kovid-19 vakalarına dair açıklamalar yaptı. “Yeni açılım” denilen sürece erken girildiğini ve yurttaşların önerileri dikkate almadığını kaydeden Hilal, “Bu nedenle bir hafta gibi çok kısa bir dönemde içinde hızla salgın öncesi döneme dönülmüştür” dedi. Hilal, Adana’da salgının en hızlı seyrettiği Mart ayı sonunda olduğu kadar testi pozitif olan hasta mevcut olduğunu, Perşembe günü sadece bir hastaneye 100’e yakın pozitif hastanın başvuru yaptığını belirtti.