Covid-19’dan ölenlerin sayısı 3 bin 739’a çıktı

Sağlık Bakanlığı, 1.546 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, 50 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 137 bin 115, can kaybının ise 3 bin 739 olduğunu bildirdi.

Taksiler ve 11 Mayıs’ta açılacak AVM’ler için hijyen kuralları belirlendi.

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, dün 35 bin 605 test yapıldı, 1546 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 50 kişi hayatını kaybetti.

Toplam test sayısı 1 milyon 334 bin 411, vaka sayısı 137 bin 115 ve vefat sayısı 3 bin 739 oldu. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1168, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 628 ve iyileşen sayısı 89 bin 480 olarak kayıtlara geçti.

Bakanlık, Hollanda’dan aralarında 7 bebeğin bulunduğu 302 Türk vatandaşının da Türkiye’ye getirildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son verilere ilişkin dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yapılan test sayısına göre, yeni tanı konan vaka sayısında düşüş devam ediyor. Tedbiri elden bırakmayalım.” ifadelerini kullandı.
Bu arada Sağlık Bakanlığı, ticari taksiler ve taksi durakları ile 11 Mayıs’tan itibaren açılacak olan alışveriş merkezleri (AVM) için hijyen tedbirlerini de belirledi

Ticari taksilere en fazla 3 kişi binecek

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında, ticari taksiler ve taksi durakları için hijyen tedbirlerini belirledi. 

 • Buna göre, ticari taksi duraklarında Kovid-19 hakkında bilgilendirme yapılacak, duraklara el yıkama, maske takma kuralları konusunda afişler asılacak.
 • Her müşteriden sonra kapı kolları, telsiz, cam açma düğmesi, emniyet kemeri tokaları dezenfekte edilecek.
 • Taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecek, tüm müşteriler tıbbi/bez maske takacak ve yolculuk boyunca çıkarmayacak.
 • Gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde alkol bazlı el antiseptiği veya yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulacak, bunlar taksiye bindiği anda şoför tarafından müşteriye ikram edilecek. 

AVM’ler için hijyen tedbirleri belirlendi

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 tedbirleri kapsamında alışveriş merkezlerine (AVM) ilişkin hijyen tedbirlerini belirledi.

 • Girişte ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar içeri alınmayıp, sağlık kuruluşuna gitmesi istenecek.
 • Giriş ve çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek ve zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacak.
 • AVM’de olabildiğince fazla sayıda giriş kapısı açılacak.
 • Alışveriş merkezindeki kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak.
 • AVM’den çıkan kişi sayısı kadar kişinin girişine izin verilecek.
 • AVM’ye girişte tıbbi/bez maske takılacak ve maskesi olmayanlar içeri alınmayacak.
 • AVM giriş ve çıkışlarında sosyal mesafe kurallarına uyulacak, kişiler sırayla içeriye alınacak, sırada durulması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.
 • Müşteriler anonslar ya da videolarla Kovid-19 kapsamında AVM’de uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilecek. AVM ziyaretinin 3 saatten uzun olmaması ve grup halinde dolaşılmaması istenecek.
 • Yemek katındaki her türlü masa ve sandalyenin kullanılması engellenecek.”
  AA – ANKARA