Covid-19’la mücadelede Dünya’da son 24 saat

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede, son 24 saatte bazı ülkelerde yeni tedbirler alınırken, bazı ülkelerde normalleşme sürecine ilişkin kademeli adımlar atıldı.

İspanya Madrid sahra hastanesi – AA

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle can kaybı 248 bin 311 kişiye, virüs görülen kişi sayısı ise 3 milyon 566 bin 993’e ulaştı. Woldometer sitesindeki verilere göre; iyileşenlerin sayısı 1 milyon 156 bin 991’e yükseldi.

‘ABD’de 80-90 bin insan hayatını kayebedebilir’

Ülkeler arasında ilk sırada yer alan ABD’de virüs görülen kişi sayısı 1 milyon 188 bin 421’e ulaşırken, can kaybı ise 68 bin 602’ye, iyileşen sayısı ise 178 bin 595 oldu. ABD Başkanı Trump, bir televizyon kanalında yapılan son projeksiyonlara göre tahmini vaka ve ölüm oranlarına yönelik bir soruya, ülkede 80 ile 90 bin arasında insanın hayatını kaybedebileceği yanıtını verdi.

İtalya’da 4,4 milyon çalışanın işine dönmesi bekleniyor

İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 28 bin 884’e, virüs bulaşanların sayısı 210 bin 717’ye, iyileşenlerin sayısı 81 bin 654’e yükseldi. Anadolu Ajansı’nın dünya genelinde yaşanan gelişmeleri derlediği bilgilere göre; Salgının Avrupa’da en çok etkilediği İtalya, bugün “virüsle yaşayacağı dönem” olarak tanımladığı 2. aşamaya geçiyor. 

“Virüsle yaşanacak dönem” olarak tanımlanan aşamada ilk olarak inşaat, imalat ve toptan ticaret sektörleri işbaşı yapacak. Buna göre, ülkede 4,4 milyon çalışanın bugün işine dönmesi bekleniyor.

İngiltere’de can kaybı 28 bin 446’ya yükseldi

İngiltere’de Covid-19 kaynaklık can kaybı 28 bin 446’ya, vaka sayısı ise 186 bin 599’a çıktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, salgın nedeniyle yoğun bakıma alındığı sırada ölme ihtimaline karşın hükümetin acil eylem planları yaptığını ve doktorların da bir an olası bir ölümü nasıl duyuracaklarını düşünmeye başladığını açıkladı.

İspanya’da kademeli olarak normalleşme süreci başlıyor

İspanya’daki can kaybı 25 bin 264’e, vaka sayısı ise 247 bin 122’ye yükselirken, iyileşenlerin sayısı 148 bin 558 oldu. Ülkede, yarından itibaren iş hayatı ve sosyal hayatta “kademeli normalleşme” süreci başlıyor.

Fransa’da ise hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 895’e ulaşırken, vaka sayısı da 168 bin 693 olarak açıklandı.

İran’da ‘beyaz bölgede’ camiler ibadete açılacak

Salgının ortaya çıktığı Çin ana karasında ise son 24 saatte can kaybı yaşanmadı. Ülkede salgının yavaşlamasıyla yeniden ziyarete açılan turistik yerlere ziyaretçiler akın etti. 

İran’da, koronavirüsle mücadele kapsamında sosyal sınırlamaların uygulanmasıyla ilgili az tehlikeli olarak nitelendirilen beyaz bölgelerde yarından itibaren camiler ibadete açılacak. İsfahan kentinde ise kapatılan otellerin yarın açılacağı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen nüfusunun yarısının koronavirüsten etkilenebileceği uyarısında bulundu.

Burundi’de ‘tedbirsiz’ seçim mitingi

Doğu Afrika ülkesi Burundi’de salgına rağmen iktidar partisi, hiçbir hijyen ve sosyal mesafe önlemi almadan, on binlerce kişinin katıldığı seçim mitingi düzenledi.

Binlerce İsrailli, Kudüs, Tel Aviv, Bir’us Seb’a ve Kefr Kasım kentlerinde Covid-19 nedeniyle uygulanan kısıtlamaları protesto etti.

Irak’ın Kerkük kentinde, salgın nedeniyle son iki ayda ikinci kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yeni Zelanda ‘savaşı kazandı’

Yeni Zelanda Sağlık Genel Direktörü Dr. Ashley Bloomfield, yaptığı açıklamada, yeni Covid-19 vakasına rastlanmadığını, toplam doğrulanan ve şüpheli vaka sayılarının dün ile aynı kaldığını belirtti. Rakamların cesaret verici olduğunu ancak sonucun “zamanda bir anı yansıttığını” ifade eden Bloomfield, “Bu konudaki disiplini sürdürmek ve uyanık olmak bizim için çok önemli.” dedi.

Bloomfield, sonucun “bir kutlama sebebi ve tüm ülkenin çabalarının simgesi” olduğunu kaydetti. Yeni Zelanda’da bugüne kadar bin 487 yeni tip koronavirüs vakasına rastlanırken, virüs nedeniyle 20 kişi hayatını kaybetti, virüse yakalanan bin 276 kişi iyileşti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 27 Nisan’da, ülkesinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı verdiği savaşı “kazandığını” belirtmişti.

Dünya genelinde tedbirler kaldırılıyor

Hindistan’da silahlı kuvvetler, başkent Yeni Delhi, Mumbai, Laknov, Goa, Çennai gibi şehirlerde salgınla ön safta mücadele eden sağlık görevlileri için gösteri uçuşu düzenledi.

Bulgaristan’da, lokantaların teras ve bahçe bölümlerinin yanı sıra stadyumların koşu pistleri, yüzme havuzları, tenis kortları ve diğer bazı spor tesisleri yeniden hizmete açılacak. 

Güney Kore’de kapalı tutulan kamu tesisleri yeniden açılacak. Müze, park ve spor merkezi gibi tesislerin 6 Mayıs itibarıyla açılacağı, öğrencilerin okullara geri dönüşlerinin ise kademeli şekilde olacağı bildirildi. 

Yunanistan’da yarından itibaren kilise ve camilerde bireysel ibadetlere izin verileceği bildirilirken, berber, kuaför ve çiçekçiler gibi bazı dükkanlar açılacak, liselerde derslere başlanacak.

Mısır makamları, Covid-19 nedeniyle kapatılan camilerde ramazanın son 10 gününde cemaatsiz teravih namazı kılınabileceğini duyurdu.