Cumartesi Anneleri adalet arayışlarına sosyal medyadan devam etti

Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarına 782’inci haftada koronavirüs salgını nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınla devam etti.

Besna Tosun, “Hakikat ve adalet talebimizi sosyal medyadan yaygınlaştırarak sesimize ses katmaya çağırıyoruz.” dedi.

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarına 782’inci haftasında da devam etti. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle taleplerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla dile getirdi.

Cumartesi Anneleri adına İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu üyesi Besna Tosun, ortak açıklamayı okudu. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Tosun, 27 Mayıs 1995’den beri sürdürdükleri hakikat ve adalet arayışlarına koronavirüs salgını nedeniyle bir süre sosyal medya üzerinden devam etme kararı aldıklarını söyledi. Tosun, bu kararı sağlık örgütlerinin salgın krizini aşmaya yönelik yaptıkları uyarılar doğrultusunda aldıklarını belirtti.

‘Salgınla mücadele şeffaf yürütülmeli’

Devletten sosyal devlet olma sorumluluğunu yerine getirmesini talep ettiklerini belirten Tosun, “Öncelikle salgının kontrol altına alınması ve salgınla mücadelenin şeffaflık içinde yürütülmesi zorunludur. Toplumun nasıl bir felaketle karşı karşıya olduğunu bilmeye hakkı vardır.” dedi. Tosun, devletin herkese ücretsiz, nitelikli ve adil sağlık hizmeti sunması gerektiğini belirtti.

‘Hiç kimsenin gözaltında kaybedilmemesini sağlayabiliriz’

Tosun, 782 haftadır ısrarla gözaltında kaybetmelerin cezasızlık sisteminin var olduğunu, insan haklarının sistematik ve yaygın olarak ihlal edildiği koşullarda meydana geldiği gerçeğini anlattıklarını söyledi.

Ancak hukuk devletinin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu koşullarda kayıpların failleri üzerindeki cezasızlık zırhının aşılarak kayıplarına kavuşabileceklerini belirten Tosun, “Bir daha hiç kimsenin asla gözaltında kaybedilmemesini sağlayabiliriz.” dedi.

Taleplerinin sosyal medyadan yaygınlaştırılması çağrısı

Gözaltında kaybedilen sevdikleri için hakikat ve adalet taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Tosun, şunları kaydetti:

“83 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Yaşam hakkı ve dayanışma değerlerini hatırlama ve hatırlatmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan bu günlerde herkesi bizi izlemeye, hakikat ve adalet talebimizi sosyal medyadan yaygınlaştırarak sesimize ses katmaya çağırıyoruz.”