Cumartesi Anneleri: Adalet talebimiz 2020’de de devlet nezdinde karşılık bulmadı

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 823’üncü haftasında yaptıkları açıklamada, adalet ve hakikat taleplerinin 2020’de de devleti yönetenler nezdinde karşılık bulmadığını belirtti.

Maside Ocak, “Kaf Dağı’nın ardına saklasalar da kararlıyız; kayıplarımıza, hakikate ve adalete ulaşacağız” dedi.

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 823’üncü haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla soruyor.

Bu haftaki açıklamayı Cumartesi Anneleri adına Maside Ocak yaptı. Ocak, 823’üncü haftada sürdürdükleri hakikat ve adalet talebinin devleti yönetenler nezdinde 2020 yılında da karşılık bulmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Aksine kayıplar gerçeğini ifade etmek ve kamuoyu oluşturmak için toplanma hakkımızı kullandığımız iletişim mekânımız Galatasaray, bize yasaklı olmaya devam etti. Bununla da kalmayıp Galatasaray’da ifade ve toplanma özgürlüğümüzü kullandığımız için hakkımızda dava açıldı.”

‘Kamusal alanların topluma kapatılması demokrasinin inkarıdır’

Maside Ocak

İfade ve toplanma özgürlüğünün kullanılabilmesi için kamusal mekânların herkese açık olmasının asgari bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Ocak, kamusal alanların topluma kapatılmasının demokrasinin, ifade ve toplanma hakkının inkarı olduğunu söyledi.

İktidarın 2020’de de gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin açığa çıkarılması, bu insanlığa karşı suçun fail ve sorumlularının yargılanarak cezalandırılması görevini yerine getirmediğini yineleyen Ocak, “Cezasızlıkta ve inkarda ısrar etti. Kayıp yakınlarının yargıda bulamadıkları adaleti Kaf Dağı’nın ardına sakladı.” dedi.

‘Hakikate ve adalete ulaşmak için tüm zorlukları göğüslemeye devam edeceğiz’

2021’de de aşılması imkânsız görünen engellerin ardındaki Kaf Dağı’na, yani hakikate ve adalete ulaşmak için tüm zorlukları göğüslemeye devam edeceklerini söyleyen Ocak, “Yok etmeyi hedefleyen zulme karşı küllerimizden bir kez daha doğma kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz. İyiliğe, umuda, hakikate ve adalete dair duyulması, bilinmesi gerekenleri söylemeye devam edeceğiz.” diye belirtti.

‘Kaf Dağı’nın ardında saklasalar da kayıplarımıza ulaşacağız’

Her biten yılın kayıplarından ayrı geçen koca bir yıl olduğunu söylen Ocak, şunları ifade etti: “Her geçen yılla birlikte acının yakıcı sınavından geçiyoruz. Ama her gelen yeni yılla birlikte umudumuzu, direncimizi ve kararlılığımızı büyütüyoruz. Zulmün karanlığına umut ektik, direnç ektik, kayıplarımızı bekliyoruz. Kaf Dağı’nın ardına saklasalar da kararlıyız; kayıplarımıza, hakikate ve adalete ulaşacağız” dedi.

Ocak, 2021’in aydınlık bir Türkiye için umudu, direnci ve dayanışmayı büyüten bir yıl olması temennisinde bulundu. 

MA – İSTANBUL