Cumartesi Anneleri Ayşenur Yazıcı için bir araya geldi

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 774’üncü haftasında, kaybolduktan sonra işkence edilmiş cenazesi bulunan eczacı Ayşenur Şimşek’in faillerinin bulunmasını istedi.

Cumartesi Anneleri eylemlerinin 774’üncü haftası – MA

Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışı 774’üncü haftasında devam etti. Bu haftaki eylem de Galatasaray Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şube binasının olduğu sokakta yapıldı. Yoğun güvenlik önlemi alınan sokakta yapılan eyleme, Cumartesi Anneleri kayıp yakınlarının fotoğraflarının olduğu tişörtleri giyerek ve fotoğraflarını taşıyarak katıldı.

Bu haftaki eylemde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra işkence edilmiş halde cansız bedeni bulunan eczacı Ayşenur Şimşek’in faillerinin bulunması istendi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Besna Tosun okudu.

Tosun, Şimşek’in 90’lı yıllarda sağlık emekçilerinin örgütlenme çalışmalarında yer aldığını belirterek, dönemin Sağlık-Sen Ankara Şubesi kurucu başkanı olduğunu söyledi. Tosun, Şimşek’in 2 defa gözaltına alındığını ağır işkenceye maruz kaldığını belirtti.

‘Aile tehdit edildi’

Tosun, şunları kaydetti: Yakalama kararı çıkartılan Ayşenur’un babası iki defa karakola çağrılarak ‘Kızın gelip teslim olsun yoksa onun için hiç iyi olmayacak’ diye tehdit edildi. Ailesi son olarak 24 Ocak 1995 tarihinde Ayşenur’la görüştü ve o tarihten sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.”

‘Şimşek Kırıkkale kimsesizler mezarlığında bulundu’

Şimşek ailesinin tüm girişimlerine rağmen sonuç alamadığına dikkat çeken Tosun, “21 Mart 1995 tarihinde yaptıkları basın açıklaması ile arama kampanyası başlattı” dedi. Tosun, 11 Nisan 1995 tarihli Milliyet gazetesinde Kırıkkale’de bir kadın cenazesi bulunduğu haberi üzerine Kırıkkale Savcılığı’na başvuran ailenin, Kırıkkale kimsesizler mezarlığında kızlarının cenazesine ulaştığını belirtti.

‘İşkence izleri tespit edildi’

Tosun, otopsi raporunda 28 Ocak 1995 tarihinde öldürülen Ayşenur Şimşek’in bedeninde işkence izleri olduğunun tespit edildiğine dikkat çekti. Şimşek’in 29 Ocak 1995 tarihinde Kırıkkale yolu kenarında bulunduğunu belirten Tosun, şöyle konuştu: “Daha önce gözaltına alındığı için emniyette parmak izi bulunmasına rağmen Ayşenur’un cansız bedeni üç hafta boyunca morgda bekletildikten sonra ‘kimliği meçhul kişi’ olarak gizlice Kırıkkale kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.”

25 yıldır adaleti sağlayacak bir soruşturma yürütülmediğini söyleyen Tosun, “Savcıları göreve çağırıyoruz. Gözaltında kaybetme süresiz biçimde soruşturmaya açık bir suçtur. Hemen şimdi Ayşenur Şimşek dosyasında etkin bir soruşturma başlatılsın.” dedi.

Şimşek’in ablası Fatma Şimşek de faillerin halen yargı önüne çıkarılmamasına tepki gösterdi.