Cumartesi Anneleri, İsmail Ağaya’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 847. haftasında 20 yaşında kaybedilen İsmail Ağaya’nın akıbetini sorarak, yetkililere etkin soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.

27 yıldır oğlunu aradığını söyleyen Müfide Ağaya, “Oğlumu istiyorum, kemiklerini istiyorum, kefenini istiyorum.” dedi.

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 847. haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla sormaya devam ediyor.

Cumartesi Anneleri, bu hafta, Özgür Ülke gazetesi dağıtımcısı İsmail Ağaya’nın akıbetini sordu.

Müfide Ağaya: Kemiklerini, kefenini istiyorum

Müfide Ağaya

İlk olarak konuşan İsmail Ağaya’nın annesi Müfide Ağaya, 27 yıldır oğlunu aradığını belirterek, şöyle konuştu:

“Hiçbir şey istemiyorum, oğlumu istiyorum. Sadece kemiklerini istiyorum. 27 yıl geçti çocuğumu kuşlar mı götürdü. Kim nerede olduğunu biliyorsa Allah rızası için bana göstersinler. Hiçbir şey istemiyorum onlardan. Ben oğlumu istiyorum. Kim gördüyse desin bana. Oğlumu istiyorum, kemiklerini istiyorum, kefenini istiyorum.” dedi.

Devran Yıldız: Hiçbir işlem yapılmayan dosya tozlu raflarda

İHD Batman Şube Eşbaşkanı Devran Yıldız

İHD Batman Şube Eşbaşkanı Devran Yıldız da 27 yıldır Ağaya’nın dosyasında bir gelişmenin olmadığını belirterek, “İsmail Ağaya kaybettirildiği gün İsmail’i gördüğünü söyleyen komşuların ve tanık beyanlarına savcılık hiçbir şekilde tenezül etmemiş. Hiçbir araştırmaya konu olmamıştır. Yine anne Ağaya’nın tüm ısrarlarına rağmen olay üzerinde detaylı bir araştırma yapılmamıştır. 27 yıl boyunca dosya tozlu raflarda durmasından başka bir işlem yapılmadı.” dedi. 

 ‘Gündeme gelen suçlar herkesin bildiği sırlardır’

Bu haftanın açıklamasını ise İHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Rümeysa Deniz Kaya okudu. Kaya, kayıplar mücadelesi yürütürken karşılaşılan en büyük zorluğun devletin inkar ve cezasızlık politikaları olduğuna dikkati çekti.

Sedat Peker’in iddiaları ve ifşaatlarını hatırlatan Kaya, “Bugün Sedat Peker’in ifşaatlarıyla bir kez daha gündeme gelen ve devletin çeteleşmesi sonucunda işlenmiş olan suçlar aslında herkesin bildiği ama sustuğu ‘sırlardır’. Ortaya saçılan bu çürüme devletin hukukla, adaletle bağını kopartmasının yarattığı bir sonuçtur.” ifadelerini kullandı.

İHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Rumeysa Deniz Kaya

“Adalete giden yolların bizzat devlet eliyle tıkandığı koşullarda, haksızlığa uğrayan hiç kimse başvuracak mekanizma bulamıyor.” Diyen Kaya, bu nedenle hukukun sağlıklı bir biçimde işlemesinin yalnız kendileri için değil tüm yurttaşlar için hayati önem taşıdığını söyledi.

‘Silahlı üç kişi tarafından kaçırıldı’

Kaya, daha sonra 20 yaşındaki İsmail Ağaya’nın kaybedilişine ilişkin şu bilgileri aktardı:

“20 yaşındaki İsmail Ağaya ailesi ile birlikte Batman’da yaşıyordu. Yaklaşık üç aydır 90’lı yıllarda yaşanan ağır hak ihlallerini kamuoyuna taşıyan Özgür Ülke gazetesinin dağıtımını yapıyordu. Dağıtım işinden kalan zamanlarda da inşaat işçisi olarak çalışıyordu. 29 Mayıs 1994 akşamı bir akrabasına uğramak üzere evden ayrıldı. Ancak ne akrabasının evine gitti ne de kendi evine geri döndü. Oğlunu arayan anne Müfide Ağaya, civarda yaşayan kadınlardan bir gencin sivil giyimli ve silahlı 3 kişi tarafından zorla otomobile bindirilerek kaçırıldığını öğrendi. Kadınlar, hava karardığı için yüzünü net olarak göremeseler de kaçırılan kişinin kot pantolon ve kot ceket giyen biri olduğunu belirttiler. İsmail evden çıktığında üzerinde kot pantolon ve ceket olduğu için annesi telaşlandı. Ailesi İsmail’in gazeteden çalışma arkadaşları ile birlikte Merkez Polis Karakolu’na başvurdu.”

‘Tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı’

İsmail’i kaçıranların tespit edilmesini ve onun can güvenliğinin sağlanmasını talep eden ailenin tüm başvurularının sonuçsuz bırakıldığını söyleyen Kaya, “İsmail’den bir daha haber alınamadı. Anne Ağaya arayışını ‘ömrüm oğlumu sormak için gittiğim karakollarda geçti’ diyerek özetledi.” dedi.

Etkin soruşturma yürütülmesi çağrısı

Zorla kaybedilişinin 27. yılında İsmail Ağaya’nın akıbetini açığa çıkartacak, suçun fail ve sorumlularını tespit ederek yargılanmasını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunan Kaya, “Kaç yıl geçerse geçsin; İsmail Ağaya için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 148 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.  

MA – İSTANBUL