Cumartesi Anneleri İsmail Bahçeci’nin akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 822’nci haftasında 26 yıl önce gözaltında kaybedilen Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Bahçeci’nin akıbetini sorudu.

Fotoğraf: Cumartesi Anneleri Twitter hesabı

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 822’nci haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla soruyor.

Bu haftaki eylemde 26 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınmayan Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu öğrencisi ve Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Bahçeci’nin akıbeti soruldu.

Umut Bahçeci: Kardeşimi aramaktan vazgeçmeyeceğiz

Kayıp İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, yaptığı konuşmada İsmail’in gözaltına alındığı haberini kendilerine gelen bir telefonla öğrendiklerini dile getirdi. Bunun üzerine emniyete gittiklerinde İsmail’in gözaltında olduğunun kabul edilmediğini söyleyen Bahçeci, o günden beri kardeşinin akıbeti hakkında hiçbir şekilde bir bilgiye ulaşamadıklarını ifade etti. Bahçeci, akıbeti hakkında bilgi sahibi olana kadar kardeşini aramaktan vazgeçmediklerini söyledi.

‘Gözaltına alındığı inkar edildi’

Bu haftaki açıklamayı Cumartesi Anneleri adına Esra Ersan okudu. Ersan. 24 Aralık 1994 tarihinde Bahçeci ailesini telefonla arayan ve kendisini İsmail’in arkadaşı olarak tanıtan bir kişinin, “Oğlunuz gözaltında, ona sahip çıkın” dediğini aktardı. Baba Şehmus Bahçeci’nin hemen Gayrettepe Emniyet Müdürlüğüne ve DGM İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduğunu belirten Ersan, ancak İsmail Bahçeci’nin gözaltına alındığının inkar edildiğini belirtti. Ersan, şunları ifade etti:

“Ancak İsmail’in gözaltına alındığı inkâr edildi. Aynı günlerde polis, kardeşinin İsmail’e telefon numarasını verdiği V.D.’in işyerine baskın düzenledi. V.D., baskın sırasında işyerinde olmadığı için V. D.’nin ağabeyi gözaltına alınarak İstanbul Terörle Mücadele Şubesine götürüldü. Şubede kendisine kardeşinin telefon numarasının yakalanan bir ‘örgüt mensubunun’ üzerinde çıktığı söylendi. 1995 Ocak ayında Ankara’da gözaltına alınan bir kişi, sorguda kendisine: ‘Seni de İsmail Bahçeci gibi kaybederiz’ denildiğini kamuoyuna duyurdu. Ayrıca 24 Aralık 1994 tarihinden sonra Bahçeci Ailesi’nin evine bir daha hiç polis baskını yapılmadı.”

‘Dosyası soruşturulmadan kapandı’

Bahçeci’nin arkadaşlarının, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Uluslararası Af Örgütü aracılığı düzenledikleri kampanyalarla konuyu ülke ve dünya kamuoyuna taşıdıklarını hatırlatan Ersan, sonrasında yaşananları şöyle dile getirdi:

“Ailenin emniyet, savcılık ve hükümet nezdinde yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı. Gözaltı işlemini reddeden devlet yetkilileri, İsmail Bahçeci’nin hayatını korumaya yönelik önlemleri almadı. Yargı makamları olayla ilgili delilleri toplamadan, tanıkları dinlemeden ve etkili soruşturma yapmadan dosyayı kapattı.”

İnsanlığa karşı suçun tüm sorumlularının açığa çıkarılması çağrısı

İktidar ve yargı makamlarına seslenen Ersan, İsmail Bahçeci’nin akıbetini, bedeninin bulunduğu yeri ve bu insanlığa karşı suçun tüm sorumlularını açığa çıkarma görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu. Ersan, sözlerini kaç yıl geçerse geçsin kayıplarını aramaktan vazgeçmeyecekleri söyleyerek noktaladı.

MA – İSTANBUL