Cumartesi Anneleri Recep İkincisoy’un akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, 1980 askeri darbesinde gözaltında kaybedilen Recep İkincisoy’un akıbetini sordu.

Adli ve idari makamlara çağrıda bulunan Cumartesi Anneleri, “40 yıllık cezasızlığa ve inkara son verin” dedi.

Fotoğraf: PİRHA

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarına 798’inci haftada da devam etti. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla soruyor.

Bu haftaki eylemde, 16 Temmuz 1980 yılında Diyarbakır’da sivil giyimli kişilerce gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Recep İkincisoy’un akıbeti soruldu.

Ayşan İkincisoy

Ayşan İkincisoy: Hala arıyoruz

İlk önce konuşan Ayşan İkincisoy, kardeşi Recep’in kendi halinde biri olduğunu ifade ederek, “Recep nişanlıydı. 1980 darbesi öncesi kayboldu. Birçok yere başvurduk ama kendisinden haber alamadık. Hala da gözümüz yollarda. Babam da çok aradı Recep’i. Babam şimdi yatalaktır. İçimize dert oldu. Ne yaparsak kendisinden bir haber alamıyoruz. Bir haber alabilseydik güzel olurdu. Hala arıyoruz ve gözümüz yollarda” dedi.

İHD Eş Genel Başkanı Türkdoğan: Recep’in nerede gömülü olduğunu açıklamalısınız

Daha sonra konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Cumartesi Anneleri’yle birlikte adalet aramaya devam ettiklerini dile getirdi. Recep İkincisoy’un 1980 darbe süreci içerisinde kaybedilen insanlardan sadece biri olduğuna işaret eden Türkdoğan, “Hala akıbeti ortaya çıkarılamamıştır. Siyasi iktidara sesleniyorum. Bir aileye bu acıyı yaşatamazsınız. Recep’in nerede gömülü olduğunu mutlaka ve mutlaka açıklamalısınız. Arşivlerinizi açmalısınız.” şeklinde konuştu.

‘Darbecilere karşı dava devam ediyor’

12 Eylül askeri darbeyi gerçekleştiren darbecilere karşı açılan davanın hala devam ettiğini hatırlatan Türkdoğan, “Davamız 3’üncü kere Yargıtay’da. Bizler mağdur edilenlerin haklarının verilmesini istiyoruz. Bu nedenle bir kez daha ailelerin yanında olduğumuzu vurgulamak istiyorum” dedi.

‘Gözaltına alındığı inkar edildi’

Mukaddes Şamiloğlu

Cumartesi Anneleri adına bu haftaki açıklamayı Mukaddes Şamiloğlu okudu. Şamiloğlu, Recep İkincisoy’un kaybedilme olayına ilişkin şu bilgileri aktardı:

“18 yaşındaki Recep İkincisoy, Diyarbakır’da ailesi ile birlikte yaşıyordu. Nişanlıydı, evlilik hazırlığı içindeydi. Diyarbakır’daki ağır baskı ortamında Recep İkincisoy, sık sık polisler ve sivil giyimli kişiler tarafından izleniyor ve tehdit ediliyordu. Kaybedilmeden kısa bir süre önce sivil polisler tarafından kaçırılmak istenmiş, olay yerine yakın olan bir akrabasının evine sığınarak kurtulmuştu. 16 Temmuz 1980 akşamı Recep, iftar için evine geldi. İftardan sonra tekrar sahibi olduğu perdeci dükkanına gitti. Saat 23.00 civarı evine dönerken tanık beyanlarına göre 3 sivil polis tarafından evine yakın bir yerde zorla otomobile bindirilerek götürüldü. Olaya şahit olan komşuları durumu hemen aileye bildirdi. Baba Salih İkincisoy emniyet ve savcılık başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara başvurdu. Ancak başvuruları sonuçsuz bırakıldı. Gözaltına alındığı inkâr edilen Recep’ten bir daha haber alınamadı.” 

’40 yıllık inkara ve cezasızlığa son verin’

Diğer gözaltında kaybetme dosyalarında olduğu gibi İkincisoy dosyasında da ailenin başvurularına rağmen etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini vurgulayan Şamiloğlu, “Anne Bedia İkincisoy, ölünceye kadar oğlunu bekledi. 104 yaşındaki baba Salih İkincisoy ‘Oğlumun ne ölüsü var ortada ne de dirisi… Bir mezarımız oluncaya dek onun öldüğüne inanmak istemiyorum’ diyerek, hala oğlunu bekliyor” dedi.

Bir kez daha siyasi ve adli makamları göreve çağıran Şamiloğlu, “İkincisoy dosyasındaki 40 yıllık inkara ve cezasızlığa son verin. Maddi gerçeği açığa çıkarmayı ve adaleti sağlamayı mümkün kılacak etkin bir soruşturma yürütme görevinizi yerine getirin” diye kaydetti.

Kaynak: MA