Cumartesi Anneleri, Yahya Yakut’un akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 809’uncu haftasında, Mardin’de 1993 yılında gözaltında kaybedilen Yahya Yakut’un akıbetini sordu.

Rıdvan Yakut, annesinin her zaman evlerinin kapısını açık bıraktığını vurgulayarak, “Umudun kapısını hep açık bıraktık” dedi.

Fotoğraf: Cumartesi Anneleri

Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışı 809’uncu haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla soruyor.

Bu hafta da 5 Eylül 1993 tarihinde Mardin’de gözaltına alınıp kaybedilen Yahya Yakut’un akıbetini soruldu. Rıdvan Yakut, babası Yahya Yakut’un akıbeti için 27 yıldır mücadele ettiklerini söyleyerek, “Halen babamın akıbetine ilişkin bir bilgi edinmiş değiliz.” dedi.

Rıdvan Yakut

Rıdvan Yakut: Annem kardeşimi sırtına alarak devlet kurumlarını gezdi

Babasının kaybedilme öyküsünü anlatan Yakut, babasının Mardin Midyat’a gitmek üzere otobüs beklerken yanlarına gelen uzun namlulu silah taşıyan kişiler tarafından darp edilerek götürüldüğünü anlattı. Rıdvan Yakut, o günden sonra babasından haber alamadıklarını söyledi. Babası kaybedildiğinde henüz çocuk olduklarını belirten Rıdvan Yakut, şu bilgileri aktardı:

“Annem küçük kardeşimi sırtına alarak bütün devlet kurumlarını gezerek babamın akıbetini öğrenmeye çalıştı. Yalnız her defasında geri çevrildi. Annem hukuki mücadelesini hiç bırakmadı. En son Dargeçit’de bulunan bir toplu mezar için başvuruda bulunduk. Yine 2020 yılında bulunan bir toplu mezar için de başvuruda bulunduk. Ama tek bir adım bile ilerleme yok.”

‘Annem her zaman evin kapısını açık bıraktı’

Annesinin her zaman evlerinin kapısını açık bıraktığını vurgulayan Rıdvan Yakut, “Umudun kapısını hep açık bıraktık.” dedi. Annesinin yakın geçmişte zırhlı araç tarafından ezildiğini ve yaralandığını belirten Rıdvan Yakut, “Ama biz bu mücadeleyi hiçbir zaman bırakmayacağız. İlk günkü gibi acımız tazedir” diye konuştu. 

Avukat Erdal Kuzu

 Avukat Kuzu: Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmada etkin tutum ortaya koymadı

Yakut ailesinin avukatı Erdal Kuzu, yapılan kaçırma olayının JİTEM faaliyetinin bir örneği olduğunu söyledi. Şimdiye kadar etkin bir soruşturma yürütülmediğini belirten Kuzu, şunları ifade etti:

“Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada da yine etkin bir tutum ortaya konulmadı. Yahya Yakut soruşturması tıpkı diğer faili meçhul cinayetler gibi ortaya çıkarılması gereken bir soruşturmadır. Ama şimdiye kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. Ailenin talebine cevap verilmedi. Türkiye’deki hukuk süreci bu anlamda yürüse ve sonuç alınmasa bu soruşturma uluslararası kurumların önüne gidecektir. Suçların kimler tarafından yapıldığı ortadadır.” 

‘Şiddet uygulanarak gözaltına alındı’

Bu haftaki açıklamayı Cumartesi Anneleri adına Sinem Asya Esengen okudu. Yahya Yakut’un kaybedilme olayına ilişkin şu bilgileri aktardı: “Midyat Otogarı’nda Konya otobüsünü beklerken silahlı, sivil giyimli, özel harekat timleri yanına gelir. Kimlik kontrolü sonrası ‘ifade vermek için bizimle geleceksin’ denildi. İfade vermesini gerektirecek bir durum olmadığı için Yahya Yakut gözaltına direndi. Ancak şiddet uygulanarak zorla gözaltına alındı. Olay otogarda bulunan çok sayıda kişinin gözleri önünde gerçekleşti.”

‘Toplu mezarlar için girişimde bulundular’

Yahya Yakut’un gözaltına alındığı haberini alan annesi Şehriban ve eşi Süphiye Yakut’un Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığına, Midyat Jandarma Karakolu’na gidip bilgi alma çabalarının sonuçsuz kaldığını belirten Esengen, “Yahya Yakut’tan bir daha haber alınamadı” diye konuştu. 

Yakut ailesinin bölgede açığa çıkan tüm toplu mezarlar için Yahya Yakut’a ait kalıntılar da olabilir diye girişimlerde bulunduğunu ifade eden Esengen, Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğunu ancak bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmediğini belirtti.

’27 yıldır etkin soruşturma yürütülmedi’

Yahya Yakut dosyasında 27 yıldır etkin bir soruşturma ve kovuşturma faaliyetinin yürütülmemesi hukukun üstünlüğü ilkesinin ağır biçimde ihlal edilmesi olduğuna vurgu yapan Esengen, yetkililere seslenerek “Yahya Yakut’un gözaltında kaybedilmesi ile ilgili etkin bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmesini sağlama görevinizi yerine getirin.” dedi.

Kaynak: MA