Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanına gidişine engelleme

Cumartesi Annelerinin, adalet arayışlarının 800’üncü hafta eylemini Galatasaray Meydanı’nda yapmak istemesi polis tarafından engellendi.

Meydana karanfil bırakmak isteyen kayıp yakınları Maside Ocak, Hasan Karakoç ve cumartesi insanlarından Yaşar Aktaş’ın gözaltına alındığı belirtildi.

Fotoğraf: @CmrtesiAnneleri

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarına her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek devam ediyordu. Salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini bir süredir sosyal medya üzerinden canlı yayınla soran Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 800’üncü haftası nedeniyle Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istedi.

İHD İstanbul Şubesi’nde bir araya gelen Cumartesi Anneleri ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın bulunduğu grup Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Buldan, Haziran 1994’te kaçırılarak katledilen eşi Savaş Buldan’ın fotoğrafını taşıdı.

3 kişi gözaltına alındı

Ancak polis grubu durdurarak, meydana gidilmesine izin vermedi. Çevik kuvvet polislerin kalkanlarla önlerini kestiği kayıp yakınları, meydana karanfil bırakmak istedi. Polis müdahalede bulundu. Cumartesi Anneleri’nin twitter hesabından yapılan paylaşımda, meydana karanfil bırakmak isteyen kayıp yakınlarından Maside Ocak, Hasan Karakoç ve cumartesi insanlarından Yaşar Aktaş’ın gözaltına alındığını bildirdi.