Cumhurbaşkanı 15 ildeki sokağa çıkma kısıtlaması kararını iptal etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlaması kararının farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağının anlaşıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İçişleri Bakanlığı tarafından dün gece yayımlanan genelgesi ile koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı bildirildi.

Kısıtlamanın, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Antep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van büyükşehirleri ile Zonguldak’ta uygulanacağı belirtildi.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, twitter hesabından sokağa çıkma kısıtlamasını iptal etme kararı aldığını duyurdu. Erdoğan, paylaşımında salgın döneminde çok sayıda tedbiri hayata geçirdiklerini belirterek, bunlardan birinin de tüm Türkiye’de veya belirli illerde uyguladıkları sokağa çıkma sınırlamaları olduğunu belirtti.

‘Günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu’

En son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmediklerini belirten Erdoğan, “Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.” dedi.

‘Kararın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı’

Dün gece ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasını hatırlatan Erdoğan, şunları ifade etti: “Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.”

Bunun için Cumhurbaşkanı olarak, 15 ili kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldığını belirten Erdoğan, “Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.” diye belirtti.