Cumhurbaşkanı Erdoğan bilançoyu açıkladı: 31 ölü, 1.607 yaralı, kurtarılan 45

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Sivrice merkezli 6,8 şiddetindeki depremin bilançosunu açıkladı; 31 ölü, 1.607 yaralı, 45 kişi kurtarıldı.

Elazığ ve Malatya’ya giderek tabloyu bizzat yerinde müşahede ettiğini belirten Erdoğan, “Yaklaşık 36 saattir büyük bir fedakarlıkla insanlarımıza yardım eden AFAD, Kızılay, Silahlı Kuvvetler, Jandarma tüm kamu görevlilerimize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Rabbim bizi her türlü afetten muhafaza buyursun diye de dua ediyorum” dedi.

Erdoğan, 31 kişinin öldüğünü, 1.607 kişinin yaralandığını, 45 kişinin kurtarıldığını söyledi. Yaralılardan 1.503’ünün taburcu edildiğini 104’ünün ise tedavisinin sürdüğünü kaydetti.

Bingöl ve Van’ı ihya ettik

Cezayir’e giden ve hareketin önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, depremle ilgili bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine “Hele hele sosyal medyada insanı tahrik eden bazı mesajlar var ki onlar çok çok beter, berbat, ahlaksızca… Örneğin, ’20 yıldır bu hükümet depreme yönelik ne yapmış?’ diyecek kadar. Depremi durdurma şansınız var mı? Böyle bir imkan zaten söz konusu değil. Bunu dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ülkenin yapması mümkün değil” diye konuştu.

Erdoğan, kendi dönemlerinde Bingöl, Van Erciş’te depremler meydana geldiğini belirterek, oraları inşa ve ihya ettiklerini söyledi.

27 Afrika ülkesine gittim, 28’e çıkaracağım

Erdoğan, 26-28 Ocak günlerinde Cezayir, Gambiya ve Senegali kapsayan bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Erdoğan, seyahatine bakanların, milletvekillerinin ve farklı firmalardan özel sektör temsilcilerinin de eşlik edeceğini belirtti.

Tebbun’un göreve gelmesinin ardından Cezayir’e devlet başkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştireceklerini ifade eden Erdoğan, 3,5 milyar dolarlık miktarla dış yatırımcılar arasında ilk sırada Cezayir olduğunu söyledi ve bir de iş forumu düzenleyeceklerini kaydetti. Görüşmede Libya’nın durumu konusunda da görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti. Erdoğan Afrika ziyareti kapsamında Gambiya ve Senegal’i ziyaret edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

2008 ve 2014 yılında düzenledikleri Türkiye-Afrika ortaklık zirveleriyle kıtayla iş işbirliğine kurumsal bir boyut kazandırdıklarını kaydeden Erdoğan son 17 yılda Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticaret hacmi yüzde 381 artışla 26 milyar dolara ulaştığını söyledi. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde 27 Afrika ülkesini ziyaret ettiğini kaydeden Erdoğan, ilk defa gideceği Gambiya ile bu sayıyı 28’e çıkarmış olacaklarını belirtti.

‘Gitmedin yer senin değildir’

Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) başta olmak üzere Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Kızılay ve Türk Havayolları gibi kurumlarla Afrika ülkelerinin kalkınmasına destek vermeye gayret gösterdiklerini söyledi. Kazan-kazan temelinde Türkiye-Afrika ilişkilerinin her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Erdoğan, “Gitmediğin yer senin değildir” diyerek yakın uzak demeden tüm ülkelerle bağlarını güçlendireceklerini söyledi.

‘Merkel’e Hafter’i şımartıyorsunuz dedim’

Erdoğan, Libya’daki son duruma yönelik bir soru üzerine, cuma günü Almanya Şansölyesi Angela Merkel’le Berlin sürecini tekrar değerlendirme şansı bulduklarını ve Libya konusunu ele aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bir defa Hafter darbecidir. Darbeci Hafter’e niçin bu kadar omuz verdiklerini, destek verdiklerini ben Şansölye Merkel’e de söyledim. ‘Bakın’ dedim ‘şımartıyorsunuz’, kendisi de kabul ediyor. Şımarttığınız bu darbeci adam ne yazık ki Libya’da bir bölünmeye ve Libya’da sürekli olarak ateşkes ihlallerine neden oluyor. Hafter şu ana kadar hazırlanan gerek Moskova sürecine destek vermemiştir ki Sayın Putin ‘Ben Hafter’i halledeceğim, sen de Serrac’ı hallet demiştir’ Sağ olsun Sayın Serrac bizim ricamızı kırmamıştır ve ne dediysek ona uymuştur. Hem Moskova’da hem de Berlin’de uymuştur ama Hafter ne Moskova’da bu sürece uymuştur ne Berlin’de uymuştur. Moskova’dan kaçmıştır adeta. Berlin’de gidip otelde gizlenmiştir.” İSTANBUL – AA