Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye İstanbul Sözleşmesinden çekildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye tarafından İstanbul Sözleşmesi feshedildi.

Fotoğraf: Kadınlar Birlikte Güçlü

Türkiye kadın hareketinin kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye tarafından feshedildi. Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında şu ifadeler yer aldı:

“11 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 10 Şubat 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Kadınlar İstanbul Sözleşmesine sahip çıktı

AKP iktidarının bir süredir İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekileceğine dair girişimlerine karşı, kadın aktivist ve kadın örgütleri çeşitli eylem ve etkinliklerle Sözleşmeye sahip çıktı. Kadınlar, değil sözleşmeden çekilmek aksine kadına yönelik şiddetle mücadelede çok etkili bir araç olan İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanmasını istiyordu.

Araştırmalarda halk sözleşmeden çekilmeyi onaylamamıştı

Yapılan bir çok araştırmada da halkın İstanbul Sözleşmesinden çekilmeyi onaylamadığı tespit edilmişti. Bunlardan biri de Metropoll Araştırma Şirketi’nin Temmuz 2020’deki araştırması. Araştırmaya göre, halkın yüzde 63,6’sı hükümetin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesini onaylamamıştı. Araştırmaya katılanların oy verdikleri partilere göre dağılımında ise AKP’li seçmenin yüzde 49,7’si sözleşmeden çekilmeyi onaylamadı.

Yeni1Mecra