#Cumhurbaşkanıİstifa TT oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler” açıklamasından sonra Twitter’da #Cumhurbaşkanıİstifa hashtag’i TT oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde atanmış rektörü protesto eden öğrenciler için “Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler” diyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, öğrencilerden cevap gecikmedi. Twitter’den  açılan #Cumhurbaşkanıİstifa hashtag’i kısa bir süre sonra Türkiye gündeminde TT oldu. Dünya gündeminde ise şu an 6’ncı sırada.

Cuma namazı çıkışında konuşan Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’nun atanmasına karşı çıkıp istifasını isteyenlere eleştirirken, “yürekleri yetse Cumhurbaşkanı’nın da istifasını isteyecekler” dedi.

‘Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler’

Erdoğan’ın konuşmasının ilgili bölümü şu şekilde: 

“Boğaziçi Üniversitesi’yle ilgili ben bundan önce iki tane rektör atadım. Melih Bey iki farklı üniversitede rektörlük yapmış bir insan. ODTÜ’den gelme, Boğaziçi’nde yine ilişkileri olan bir insan ve anında başarılı olan bir arkadaş. Ve kendisini oraya atamaktan dolayı da bakıyorsunuz bazı televizyon kanalları çıkmışlar ikide bir istifa etmelisin, yani yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler.”

‘Cumhurbaşkanı istifa etsin demek için yürekli mi olmak gerekiyor?’

Twitter hesabında yapılan bazı paylaşımlar da şöyle:

Veli Saçılık: #Cumhurbaşkanıİstafa etsin. Bunu söylemek için yürek mi gerekiyor? Niye ki?

HDP’li vekil Hüda Kaya: Diktatörlük mü var da #Cumhurbaşkanıİstifa demek için yürekli olmak gerekiyor? İtirafa bakın! Evet milyonlarca yürekli var. Yüreği yetmeyenler binlerce koruma olmadan adım atamayanlar, kayyumcular, yasakçılar ve kaybedecek çok şeyi olanlardır.

HDP’li vekil Musa Piroğlu: Polis barikatlarının arkasına sığınıp halka meydan okuyan sen. Sende istifa edecek yürek var mı?

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman: Estağfurullah, istemek bir şey değil “istifa etmek” daha büyük yürek ister!

Diğer bazı Twitter hesap kullanıcıları olan öğrenciler de “Bizim yüreğimiz yetiyor da seninki yeterse istifa etsene” paylaşımlarında bulundu.

MA