Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının davası ertelendi

Yaptıkları haberlerden dolayı haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının yargılandığı dava ertelendi.  

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, boğaz görünümlü bölgede yer alan evinin önündeki vakıflara ait araziye yaptırdığı çardak ve şöminenin yıkılması üzerine, “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haberleri nedeniyle  Cumhuriyet Gazetesi çalışanları Hazal Ocak, Olcay Büyüktaş Akça, İpek Özbey ve Vedat Arık hakkında açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuksuz yargılanan gazeteciler Ocak, Akça, Özbey ve Arık duruşma salonunda avukatları ile hazır bulundu.  

Beraat talep ettiler

Kimlik tespitlerinin ardından geçilen duruşmada ilk olarak savunma yapan gazeteciler suçlamaları reddederek yaptıkları haberin suç olmadığını kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıdığını söyledi.

Gazetecilerin halkın çıkarlarını gözetmek zorunda olduğunu belirten gazeteciler, ortada bir suç unsurunun oluşmadığını ve beraatlarını talep ettiler.  

Ardından söz alan avukatlar da müvekkillerinin yaptığı haberin tamamen kamuoyunu bilgilendirme amacını taşıdığını ifade etti. Haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyleyen avukatlar müvekkillerinin beraatını istedi.  

Avukatlar delil listesini mahkemeye sunmak için mahkemeden süre talebinde bulundu.  Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, avukatların süre talebini kabul ederek, duruşmayı 18 Mart 2021 tarihine erteledi.

MA