Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya istifa etti

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un toplu sözleşme öncesi editoryal kadrodaki arkadaşlarını sendika üyeliğinden istifa ettirmesini istediğini belirterek, istifa ettiğini açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya Fotoğraf: Cumhuriyet Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’na yazdığı istifa dilekçesini sosyal medya hesabı Twitterdan paylaştı. Küçükkaya, dilekçesinde 7 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen vakıf toplantısında yönetim kurulu üyelerinin oybirliğiyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildiğini anımsattı.

3 yıldır bu görevi büyük bir onur ve gururla yürüttüğünü belirten Küçükkaya, “Yazıişleri ekibimle birlikte gazetecilikte, habercilikte büyük başarılara, ödüllere imza attık. En büyük mutluluğum 27 yıldır Cumhuriyet ailesinin bir üyesi, emekçisi olmamdır.” dedi.

‘Arkadaşlarımı sendika üyeliğinden istifa ettirmem istendi’

Küçükkaya, istifa dilekçesinin devamında şunları kaydetti: “Bu hafta başında Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun tarafından “Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla başlayacak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi sendika üyesi olan editoryal kadrodaki arkadaşlarımı sendika üyeliğinden istifa ettirmem, bu yönde görüşmeler yapmam’ istenmiştir.

Gelinen noktada ‘ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın’ çizgisine geldi. Cumhuriyet Gazetesi’nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazışişleri ekibimden, Cumhuriyet’e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet’le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum.”

Küçükkaya, bugün itibarıyla 27 yıldır çalıştığı Cumhuriyet gazetesinden, 3 yıldır yürüttüğü Genel Yayın Yönetmenliği görevinden istifa ettiğini belirtti.

Yeni1Mecra