‘Çürük elma’ görüntülerine inceleme

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntüdeki çürük elmaların toplanarak meyve suyu yapılacağına ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Twitter hesabından çürük elmaların toplanarak meyve suyu yapılacağına dair iddialara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarında çürük elmaların toplanıp meyve suyu yapılacağına dair iddiaların yer aldığı bir görüntünün paylaşılması üzerine ekiplerimiz konuyla ilgili derhal inceleme başlatmıştır.” denildi.

‘Birimlerimiz gereken çalışmayı ivedilikle yapacaktır’

Halk sağlığını tehlikeye atacak hiçbir uygulamaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kesinlikle müsaade edilmeyeceğinin belirtildiği açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Konu detaylıca araştırılıp ilgili birimlerimiz gereken çalışmayı ivedilikle yapacaktır. Gıda ile ilgili her türlü şikayeti Alo 174 Gıda Hattı ya da 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp İhbar Hattı’na yönlendirebilirsiniz.”

‘Millet ne içtiğini görsün’

Söz konusu görüntülerde çürük elmaları göstererek konuşan esnaf, “Elma suyu bu suyu içiyoruz şimdi.” diyor. Görüntüde konuşan kişi “çekme” uyarısına karşı ise “Çekeceğim millet ne içtiğini görsün. Seneye 10 kuruş elma. Daha bunun suyunu içeceğiz. Üreticimiz de burada.” karşılığını veriyor.