DAÇP: ICBC Adana Hunutlu’daki termik santral projesinden de çekilecek mi?

Doğu Akdeniz Çevre (DAÇE) Platformu, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın (ICBC) Kenya’daki kömürlü termik santral projesinden çekilmeye karar verdiğini belirterek, “Çin Adana Hunutlu’daki termik santral projesinden de çekilecek mi?” diye sordu.

Fotoğraf: Doğu Akdeniz Çevre Platformu’nun #AdanayaTemizHava kampanyasından

DAÇE Platformu, Kenya’da kömür karşıtı sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren Save Lamu (Lamu’yu Kurtar) Kampanyası’nın paylaştığı açıklamayı aktardı. ICBC’nin Kenya’nın Lamu kentinde yapılması planlanan Doğu Afrika’nın en büyük termik santrali olacak projesinden çekileceğini duyurduğunun belirtildiği açıklamada, “Projenin yaratacağı çevresel ve sosyal riskler nedeniyle bankanın finansmanı geri çekmeye karar verdiği belirtildi.” denildi.

‘Doğu Afrika’nın en büyük santrali olması bekleniyordu’

Lamu Kömür Santrali’nin Doğu Afrika’daki en büyük ve Kenya’daki ilk kömür santrali olmasının beklendiğinin aktarıldığı açıklamada, şunları kaydedildi:

“Kömür santrali için hazırlanan proje belgelerine göre, ICBC projeye 1,2 milyar ABD Doları aktaracaktı. Daha önce ICBC’ye projenin çevresel tahribat ve sosyal etkilerini gösteren çeşitli dilekçe ve şikayetlerde bulunan Save Lamu’nun basın açıklamasına göre, ICBC’deki güvenilir bir kaynak artık bankanın bu yatırımı yapmayacağını iletti.”

‘2 bin kişinin erken ölümüne neden olacak’

Bu gelişme akıllara yine ICBC’nin desteğiyle yapılmak istenen Adana’daki Hunutlu Termik Santrali projesini getirdiğine işaret edilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Aynı şekilde çevresel ve sosyal tahribata sebep olacağı raporlarla ortaya konan kömür santrali projesine karşı sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının birçok itirazı bulunuyor. #AdanayaTemizHava kampanyası altında bir araya gelen kuruluşlar, bugüne kadar 50 binin üzerinde imza topladı. Koruma altındaki bir kaplumbağa yuvalama kumsalına kurulan santralin neden olacağı ekolojik yıkıma karşı çıkan kampanyacılar aynı zamanda, santralin faaliyette olacağı süre boyunca  iki bin kişinin de erken ölümüne neden olacağını raporlarla ortaya koymuştu.”

‘ICBC’ye mektup’

Açıklamada görüşlerine yer verilen #AdanayaTemizHava kampanyasından Doğu Akdeniz Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Sadun Bölükbaşı, yıllardır süren Save Lamu kampanyasının başarıya ulaşmasından ve ICBC yetkililerinin yatırımdan vazgeçmesinden mutluluk duyduklarını belirtti. ICBC’den aynı hassasiyeti Adana’da da göstermesini istediklerini ifade eden Bölükbaş, şunları ifade etti:

“ICBC’ye bir mektup daha gönderip Hunutlu santraline yönelik tutumlarını sorduk. Santralin Adana’da sebep olacağı ekolojik ve sosyal yıkımı birçok bilimsel çalışmayla ortaya koyduk, yatırımcı bankalara ve işletme sahibine defalarca bu konuları açıklayan detaylı mektuplar gönderdik. Santral, Türkiye’deki mevzuata, uluslararası sözleşmelere ve özellikle de yakın zamanda karbon nötr olmayı hedeflediğini açıklayan Çin’in yeşil finans politikalarına aykırı.”

Yeni1Mecra