‘Dağ keçilerin avlanmaması için caydırıcı önlemler alınmalı’

HDP Pülümür İlçe Örgütü, dağ keçilerinin avlanmasının önüne geçilmesi için caydırıcı önlemler alınmasını istedi.

HDP Pülümüz İlçe Örgütü’nün açıklamasında “İnsanlar dahil, hiçbir canlının yaşamı diğerinden üstün değildir. Ayrıca dağ keçileri bölgede kutsal kabul edilmektedir” dendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Pülümür İlçe Örgütü, dağ keçilerinin avlanmasına yönelik yazılı açıklama yaptı.

Hayvan katliamı yapanların bölgedeki korucular rehberliğinde genellikle Erzincan bölgesinden geldiği belirtilerek, “Son olarak yine Mutu bölgesinde, dağ keçilerine yönelik katliam gerçekleştirildi. Katliamcıların Erzincan’dan gelen kamu görevlileri ve onlara rehberlik yapan bir korucu olduğu kamuoyuna yansımış durumda. Defalarca tekrarlanan bu katliam girişimlerine karşı yapılan tüm uyarı ve girişimlere rağmen ne yazık ki önlenmesi konusunda bir çabanın olmadığı görülmektedir. Köylülerimiz bir süre nöbet tutarak dağ keçilerini korumaya çalışmışlardır. İnsanlık adına yapılan bu yüce girişim kamuoyuna yansımış, ama ne yazık ki bu girişim bile, ruh hastası diyebileceğimiz canileri vaz geçirmek için yeterli olmamıştır” denildi.

‘Bu kişiler ruhsal tedaviye alınmalı’

Alevi inancında, insanların ve diğer tüm canlıların birlikte doğal sistemi oluşturduğuna inanıldığına değinilen açıklamada “İnsanlar dahil, hiçbir canlının yaşamı diğerinden üstün değildir. Ayrıca dağ keçileri bölgede kutsal kabul edilmektedir. Bundan dolayıdır ki, köylüler onları korumak için nöbet tutmuşlardır. Köylülerimizin gösterdiği duyarlılığı, bölgedeki yetkililerden de bekliyoruz. 31 Aralık 2021 Pazar günü sokağa çıkma yasağının olduğu bir günde bile dağ keçilerini katletme cüretini gösteren bu canilere yönelik caydırıcı önlemler alınmalıdır. Bu da yeterli olmazsa tespit edilen bu kişiler ruhsal tedaviye alınmalıdır” ifadelerine yer verildi.

MA