DAKP, polis barikatlarını sloganlarla protesto etti

İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan Dicle Amed Kadın Platformu, polis barikatlarını “Kadınlara değil katillere barikat”, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz” sloganlarıyla protesto etti.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), 1 Temmuz’da yürürlükten kaldırılacak İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Rojava Parkı’nda basın açıklaması ve yürüyüş yapmak istedi. Açıklama öncesi Rojava Parkı çok sayıda polis ve zırhlı araçla ablukaya alındı.

“İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “İstanbul Sözleşme’sini uygula”, “Kadınlar Deniz’dir,” “İstanbul Sözleşme’sinden korkmayın”, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz”, “Erkekleri aklama, failleri yargıla” dövizleri taşındı. “İstanbul Sözleşmesi bizim” yazılı maskelerin takıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ katıldı.

Yürüyüş yapmak isteyen kadınlarla polis arasında uzun süren müzakere sonucunda yürüyüşe “valilik izni olmadığı” gerekçesiyle izin verilmedi.

Abluka sloganlarla protesto edildi

Müzakere süresince ablukaya alınan kadınlar sık sık , “Kadınlara değil katillere barikat”, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz”, Jin Jiyan azadi”, “Kararı geri çek Sözleşmeyi uygula”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Deniz Poyraz isyanımızdır” sloganları ve zılgıtlarla ablukayı protesto etti.

Müzakereden olumlu sonuç alamayan kadınlar, Gülistan Doku ve Deniz Poyraz’lar için alanda olduklarını belirtti. Kadınlar polis ablukasını açıklama metnini okumayarak protesto etti. Polis ablukasını tanımadıklarını belirten kadınlar, oturma eylemi ardından zılgıtlar ve sloganlarla alandan ayrıldı.

MA / DİYARBAKIR