Danıştay, Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ihalesini iptal etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazı üzerine Danıştay 13. Dairesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından Haydarpaşa ile Sirkeci garlarının kiraya verilmesine ilişkin ihaleyi iptal etti.

İBB’den yapılan açıklamada, Danıştay 13. Dairesinin TCDD tarafından Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının kiraya verilmesine ilişkin ihalesine yönelik Bölge İdare Mahkemesinin kararını bozarak ihaleyi iptal ettiğini belirtti.

‘Eşit yarışma şartlarını ihlal eden bir düzenleme’

Danıştay 13. Dairesi’nin verdiği kararda “İBB’nin ortak girişim tarafından ihaleye teklif verilmesi halinde, her bir ortak tarafından 4 milyon TL tutarında iş deneyim belgesi istenilmesinin rekabeti daraltan ve eşit yarışma şartlarını ihlal eden bir düzenleme olduğu sonucuna varıldığı” kaydedildi.

‘Hukuka uygunluk bulunmadı’

Açıklamada, dairenin 3’e 2 oy çokluğu ile aldığı kararında, “Davacı şirketlerin oluşturduğu ortak girişim tarafından verilen teklifin, bu şartı sağlamadığı gerekçesiyle değerlendirme dışı bırakılması üzerine ihalede, geçerli tek teklifin kaldığı ve ihalenin de tek teklif üzerinden sonuçlandırıldığı görülmüştür. Bu itibarla, dava konusu ihalede hukuka uygunluk, davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında ise hukuki isabet bulunmamaktadır.” ifadesine yer verildiği belirtildi. 

İhalenin süreci 

İhale süreciyle ilgili bilgilerin de bulunduğu açıklamada, TCDD’nin, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl haldeki depo alanlarını “ticari faaliyette kullanılmamak üzere” kiralamak amacıyla 4 Ekim 2019’de aylık kira bedeli 30 bin lira olarak ihaleye çıkardığı aktarıldı. 

Dört şirketin yer aldığı ihalede, İBB’nin iştirak şirketleri Kültür AŞ, İSBAK, Metro İstanbul ve Medya AŞ’den oluşan konsorsiyum ile Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi’nin finale kaldığı anlatılan açıklamada, İBB konsorsiyumunun aylık 100 bin, Hezarfen Danışmanlık şirketinin ise 300 bin TL teklif verdiği, pazarlık toplantısının ardından ihalenin 350 bin TL kira bedeli karşılığı bu şirkete verildiği belirtildi. 

Kaynak: AA