Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi eleştirerek, “Aynı iktidarın içinde birinin yaptığını diğeri yıkıyor. Hayaller reform, gerçekler beşinci sınıf mafya düzeni” dedi. 

Partisinin Siirt İl Kongresi’nde konuşan Davutoğlu, hükümetin Coronavirus salgını ile mücadelesini eleştirdi. Davutoğlu, “Sağlık sistemimiz büyük bir baskı altında. Varsa yoksa ekonomimiz uçuyor, sağlık sistemimiz mükemmel, dünyanın en başarılı Corona mücadelesini biz yapıyoruz, bütün dünyaya yardım yapıyoruz. Yahu bu nasıl hastalıklı bir ruh halidir” diye konuştu. 

‘Hangisi Erdoğan, hangisi iktidar?’

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: “İnsan hakları dediniz, ertesi gün Diyarbakır’da yine kelepçe, yine soruşturma, yine 1990’lar manzaraları. Ağzınızdan seneler sonra adalet kelimesi çıktı ertesi gün affedip serbest bıraktığınız bir yeraltı dünyası lideri ortağınızla birlikte ana muhalefet partisi liderini ağza alınmayacak küfürlerle tehdit etti. Çıkıp bir tek cümle söyleyebildiniz mi? Yıllar sonra hukuk dediniz ertesi gün milyarları gömüp İstanbul’u İstanbul olmaktan çıkaracak projenize karşı çıkan belediye başkanına akla ziyan soruşturma başlatıldı. Çıkıp bir tek cümle söyleyebildiniz mi? Geçen hafta faiz artırmanın ekonomiye nasıl zarar vereceğini söylediniz, ertesi gün faizler yüzde 15 çıkarıldı. Çıkıp bir tek cümle söyleyebildiniz mi? Hangisini savunuyorsunuz? Hangisi Erdoğan hangisi iktidar. Faizlere karşı çıkan Erdoğan faizleri artıran Erdoğan’a karşı.

‘İktidarı yeni FETÖ’ler mi esir aldı?’

İnsan hakları reformu yapacağız diyen Erdoğan, karşısında kimi bulsa terörist deyip karakola götüren yargı ve İç İşleri Bakanı. Hukuk reformu yapacağız diyen Erdoğan, karşısında bu mafya düzeni devam edecek diyen ortağı. Millet sizin bu ciddiyetsizliğini hak edecek ne yaptı. Bu adımları kim atıyor? Siz mi atıyorsunuz yoksa görünen ve görünmeyen ortaklarınız mı? Biriniz reform diyor diğeri statüko. Biriniz hukuk diyor diğeri mafya. Biriniz adalet diyor diğeri baskı. Bu nasıl bir iktidar fotoğrafı. Biz bu manzarayı iyi biliriz. Yeni FETÖ’ler mi esir aldı iktidarı.

Hayaller reform, gerçekler 5’inci sınıf mafya düzeni

Aynı iktidarın içinde birinin yaptığını diğeri yıkıyor. Hayaller reform, gerçekler beşinci sınıf mafya düzeni! Hayaller tam bağımsız Türkiye, gerçekler küresel güçlere uygun değişiklikler! Hayaller koalisyonsuz tek başına Erdoğan iktidarı, gerçekler eski Türkiye’nin bütün artıklarının yönettiği bir gizli koalisyon. Sayın Erdoğan millete acı reçete yazmayı bıraksın önce kendisine görünen ve görünmeyen ortaklarının yazdığı acı reçeteyi millete açıklasın.

‘Laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor’

Korona salgını şimdi yine aldı başını gitti. İlk günden kendilerine defalarca söyledik: Şeffaflık yaşatır, karartma öldürür. Bunlara laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Sonuçta ülkeye yazık ettiler, ülkeye. Bu iktidar açık bir şekilde ben ne vatandaşı ne bilimi ne de yaşanan felaketi ciddiye almadılar. 

‘Bu nasıl hastalıklı bir ruh halidir?’

Sağlık sistemimiz büyük bir baskı altında. Varsa yoksa ekonomimiz uçuyor, sağlık sistemimiz mükemmel, dünyanın en başarılı corona mücadelesini biz yapıyoruz, bütün dünyaya yardım yapıyoruz. Yahu bu nasıl hastalıklı bir ruh halidir. Bir iktidar kendisini durmadan, bıkmadan ha bire bu şekilde nasıl övüp durur. Anladık, salgını yönetmek yerine sayıları yönetmenin derdine düşmüşsünüz. Bakın aynısını ekonomide yaptınız ülkeyi iflasa sürüklediniz. Siz işinizi düzgün yapın millet takdir eder, millet. Ama bunların milletle bir işi kalmadı kardeşlerim. Milleti unutalı çok oluyor, çook. Milleti sadece bir tek yerde hatırlıyorlar artık. Nerede biliyor musunuz? Acı reçetede, acı reçetede.

‘Kendi kendisine muhalif’

Bakın Sayın Erdoğan daha dün çıktı “faiz sebep enflasyon neticedir” demeye devam etti. Ne yapıyorsunuz Allah aşkına? Milletin aklıyla mı dalga geçiyorsunuz? Siz bu yaklaşımla hangi reformu yapacaksınız. Kendi kendisine muhalefet eden bir iktidar nasıl bir garabettir. Faizleri siz artırdınız Sayın Erdoğan! Türkiye’nin en yüksek faizlerini ödeyen hükümeti sizin hükümetiniz. Milletin alın terini faize gömen sizin hükümetiniz. Milyonlarca vatandaşın emeğini faizciye aktaran yönetim sizin yönetiminiz.”