Davutoğlu: Meydanı boş bırakmayacağız

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Özdağ’a yönelik saldırıya değinerek parti mensuplarını, provokasyonlara karşı uyararak, “Şiddete asla başvurmayacağız.” dedi.

Davutoğlu, “Türkiye’nin neresinde olursa olsun korku salmak isteyenlere biz kulak asmayacağız, meydanı boş bırakmayacağız” diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, parti genel merkezinde düzenlenen il başkanları toplantısında konuştu. Davutoğlu, geçen yılı partinin kuruluşu ile geçirdiklerini söyledi.
Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik saldırıyı anımsatan Davutoğlu, “Biz de onlara şu mesajla mukabelede bulunuyoruz; Türkiye’nin neresinde olursa olsun korku salmak isteyenlere biz kulak asmayacağız, meydanı boş bırakmayacağız.” dedi.

‘Vakur duracağız’

Bu durum karşısında vakur duracaklarının ve provokasyonlara kapılmayacaklarının altını çizen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Şiddete asla başvurmayacağız. Biz kin ve öfkeye karşı muhabbet ve nezaket dilini kullanmak için geldik. Birileri şiddeti teşvik ederken mağdur olan biz olmamıza, kanı dökülen bizim arkadaşımız olmasına rağmen hiçbir arkadaşımız provokatif bir dil kullanmadı, nefret ve öfke dili kullanmadı. Zarif ve kararlı şekilde ortak mesajı hep beraber ilettik.”

Provokasyon uyarısı

İl başkanlarından “şiddetsiz siyaset kampanyası” başlatmalarını isteyen Davutoğlu, Özdağ’a yapılan saldırıyı “siyasi terör” olarak nitelendirerek, il başkanlarına AK Parti ve MHP seçmeniyle karşı karşıya gelmemesi ve provokasyonlara dikkat etmesi uyarısında bulundu.

‘Birincil muhatabımız Erdoğan’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birincil olarak muhatapları olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Sayın İçişleri Bakanı’nı bir çağırın, deyin ki ‘Hangi bilgi ile Sayın Özdağ’a saldırının bireysel tepki olduğunu söyledin?’ deyin. Bu bireysel bir tepki midir, mazur mu görülmelidir? Asayiş olayı mıdır? Yoksa organize senkronize bir terör olayı mıdır? Çünkü siyasetçi ile gazeteci aynı anda saldırıya uğruyorsa buna organize suç denir.” şeklinde konuştu.

‘İki milletvekili Cumhuriyet Başsavcısını açık tehdit etti’

Adalet Bakanı’nın da bu süreçte bilgi vermesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, “Bu ülkede ilk kez belki de iki milletvekili yürütülmekte olan bir soruşturma nedeniyle Cumhuriyet Başsavcısını açık bir şekilde tehdit etti. Sorun bunu Adalet Bakanı’na, bu savcıların önünde Cumhuriyet ifadesi var, Cumhuriyetin teminatı altındalar da onun için Cumhuriyet Başsavcısı yazar. Bir soruşturma başlattınız mı? Hangi işlemi başlattınız?” dedi.

Bahçeli’ye ‘Biz kime bakalım?’

Bu süreçteki tavrı nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştiren Davutoğlu, “Benim size tavsiyem, önce kendi partinize akort yapın. Derince İlçe Başkanı’nız, saldırıyı açıkça sahiplendi. Hatta ‘daha ötesini yaparız’ dedi. Genel Başkan yardımcılarınızdan bir tanesi, ‘bizde deli çok’ dedi. İki milletvekiliniz, saldırıyı takip eden başsavcıya tehditler savurdu. Biz kime bakalım?” dedi.

Aşı gündemde tutulsun çağrısı

Kovid-19 aşısı ile ilgili görüşlerini de aktaran Davutoğlu, konunun gündemde tutulmasını istedi. Davutoğlu, planlama ve kriz yönetimi yapılamadığını belirterek, “Yapsalar bitirseler ‘aşımız yok’ demek durumunda kalacaklar. Yeni aşı gelecek mi? Çin yetkililerinin aşı açıklaması yok ortada, anlaşma yok. Araya da bir aracı kurum koydular. Aşının geri kalanı ne zaman gelecek? Hangi planlama ile aşı yapacaksınız?” ifadelerini kullandı.

AA – ANKARA