Davutoğlu: Pelikan meselesi bir devlet meselesidir; kendilerine yeni sahip arıyorlar

Ahmet Davutoğlu, Pelikan oluşumunu hedef alarak ‘kendilerine yeni sahip arıyorlar’ dedi. Arınç’ın ‘troliçe’ dediği Hilal Kaplan ise video ile yanıt verdi: ‘Adamsan dedik, üzerine alınan olmadı’

Mustafa Aksoy

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kendisine yönelik hakaretlere 4 yıldır sabrettiğini ifade ederek, “Pelikan meselesi artık Davutoğlu meselesi olmaktan çoktan çıktı, bu bir devlet meselesidir. Devletin içinde bir network Türkiye’de hukuku katletti, yolsuzluklara zemin hazırlayacak ilişkiler ağı kurdu. Bunlar tabii ki konuşulacak, acele etmesinler” dedi.

Pelikan dosyasında ismi geçenlerin, katkıda bulunanların hepsinin geçmiş ilişkilerinin ortaya çıkacağını belirten Davutoğlu, “Ben 4 yıldır sabrediyorum bu kadar ağır hakaretlere. Şimdi neden bunları konuşma ihtiyacı hissettiler? Hiç telaşa kapılmasınlar. Telaş ve panik piyonlarda ortaya çıkmışsa sahipsiz kaldıklarının işaretidir. Kendilerine yeni sahip arıyorlar ya da eski sahiplerine ‘bize sahip çıkın’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Gökhan Özbek’in YouTube’da yayınlanan ‘23 Derece’ programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu şunları söyledi:

“Piyonlar bağırmaya başlamışsa panik var demektir”

“Pelikan meselesi artık Davutoğlu meselesi olmaktan çoktan çıktı, bu bir devlet meselesidir. Devletin içinde bir network Türkiye’de hukuku katletti, yolsuzluklara zemin hazırlayacak ilişkiler ağı kurdu. Bunlar tabii ki konuşulacak, acele etmesinler.

Pelikan gibi yapılar geçmişte de oldu. Bu yapıların piyonları vardır, bu yapıların bir de görünen sahipleri vardır. Finanse edenler, teşvik edenler… Bir de görünmeyen sahipleri vardır. Bugün piyonlar bağırmaya başlamışsa, onlar piyon, ben onlarla niye uğraşayım.

Piyonlar bağırmaya başlamışsa bir telaş var, bir panik var demektir. Hamilerini kaybetme korkusuyla piyonların bağırdığı ortamda sükunetle beklemek gerekir. Niye bağırıyorlar bunlar?

“Kriminolojik bir mesele olabileceğini kabullenmiş oldular”

Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar. Evet “Pelikan” denen yapı biziz diyorlar. Dava edin diyorlar ya, eskiden sahip çıkmıyorlardı. İleri bir aşamadır bu. Kabullendiler. Dava edin dediklerine göre kriminolojik bir mesele olabileceğini de kabullenmiş oldular.

Bugün bu piyonlar aslında bana meydan okumuyorlar. Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar. Esas hitap nereye biliyor musunuz? Onları bir piyon olarak kullananlara sesleniyorlar. Onlara sesleniyorlar, bize seslenmiyorlar.

Hitabın kime olduğunu, biraz satır aralarını okursanız demeye çalışıyorlar ki biz sizin için çok fedakarlık yaptık, bakın geçmişte şu iddiaları, hakaretleri iftiraları da attık bize sahip çıkın. Bu bir telaş ifadesidir.

“Kendilerine yeni sahip arıyorlar”

Pelikan dosyasında ismi geçenlerin, katkıda bulunanların hepsinin geçmiş ilişkileri ortaya çıkar. Sabretmek lazım, öyle telaşla, panikle olmaz bu işler. Ben 4 yıldır sabrediyorum bu kadar ağır hakaretlere.

Şimdi neden bunları konuşma ihtiyacı hissettiler? Hiç telaşa kapılmasınlar. Telaş ve panik piyonlarda ortaya çıkmışsa sahipsiz kaldıklarının işaretidir. Kendilerine yeni sahip arıyorlar ya da eski sahiplerine “bize sahip çıkın” diyorlar.

Önce Adalet Bakanı başta olmak üzere kendilerine bugünkü sistem içinden eleştiri yöneltenlerle bir konuşsunlar halletsinler meselelerini, biz ayrıca bunları değerlendiririz.”

“Troliçe” Hilal Kaplan YouTube kanalı açtı, Davutoğlu’na sert sözlerle yüklendi

Bosphorus Gobal adıyla bilinen ve bazı kesimlerce ‘Pelikan’ örgütü olarak tarif edilen kuruluşun önde gelen isimlerinden Hilal Kaplan, YouTube kanalı kurarak Ahmet Davutoğlu’na yüklendi.

‘Davutçular’ olarak seslendiği AKP muhaliflerine FETÖ’cü, PKK’lı, HDP ile işbirlikçi gibi sıfatlar ekleyen Kaplan, videonun sonunda ‘Adamsan dedik; üzerine alınan olmadı’ diyerek Ahmet Davutoğlu’ndan kendisine dava açmasını beklediğini de belirtti.

yeni1mecra