Davutoğlu’ndan koronavirüs salgını değerlendirmesi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, yöneticilerin her şeyden önce evine ekmek götürmek konusunda sıkıntı yaşayan insanlarla empati yapmak durumunda olduğunu belirterek, “Hepimiz bunu yapmak durumundayız.” dedi.

Davutoğlu, ayrıca sosyal medyada provokatif bilgileri engellemenin yolunun bilgileri açık ve şeffaf bir şekilde toplumla paylaşmak olduğunu belirtti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesaplarından, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili değerlendirme ve önerilerini paylaştı. Her hafta benzer yayınlarla yapıcı eleştirilerini ve yapılması gerekenler konusunda kanaatlerini paylaşacaklarını belirten Davutoğlu, eleştirilerden ve uyarılardan kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini söyledi.

‘İnsanlarla empati yapmak durumundayız’

Davutoğlu şunları kaydetti: “Çünkü aynı geminin içindeyiz, kimsenin başarısızlığı bizi memnun etmez ama başarısızlığın bedelini hepimiz ödeyeceksek hesap sormak, hesap sorulabilir olmak demokrasinin olmazsa olmaz şartlarındandır.”

Kriz yönetimlerinde ilk şartın duygudaşlık oluşturmak olduğunu belirten Davutoğlu, “Bugün her şeyden önce evine ekmek götürmek konusunda sıkıntı yaşayan insanlarla empati yapmak durumundadır yöneticiler, hepimiz yapmak durumundayız.” dedi.

‘Provokasyonları engellemenin yolu bilgileri şeffaf paylaşmak’

İletişim konusunda da doğru bir stratejinin takip edilmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, iletişim yönetiminin tek taraflı propagandayla olmayacağını söyledi. Sosyal medyada hemen her şeyin provokatif şekilde yayılabileceğini belirten Davutoğlu, bunu engellemenin yolunun bilgileri açık ve şeffaf bir şekilde toplumla paylaşmak olduğunu dile getirdi.

İlgili bütün tarafların sürece katılması ve dışlanmaması gerektiğini aktaran Davutoğlu, sorumluluk paylaşılmadığı anlarda toplumsal bir bilincin oluşturulmasının mümkün olmadığını söyledi. Davutoğlu, sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarının her şeyden önce gözetilmesi gerektiğini kaydetti.

‘Eşitlik ilkelerine riayet edilmeli’

Davutoğlu, infaz düzenlemesine ilişkin de değerlendirmede bulundu. Davutoğlu, “Ne karar alınırsa alınsın anayasal eşitlik ilkelerine riayet edilmeli. Mümkün olduğu kadar acil durumda olan hamile ve çocuklu kadınlara, yaşlılara ve ağır hastalara öncelik verilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

AA – ANKARA