Davutoğlu’nun HDP’ye yönelik ‘kimlik siyaseti’ açıklamasına sert tepki

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nun HDP’ye “kimlik siyaseti” yaptığı eleştirisine HDP Milletvekili Katırcıoğlu sert tepki gösterdi.

Katırcıoğlu, isim vermeden, “Bir takım densizler HDP’nin ‘kimlik siyaseti’ yaptığını söylüyorlar. Oysa HDP çok-kimlikli Türkiye’de bütün kimlikleri kapsayan yeni bir demokrasi siyaseti yapıyor.” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM), tarafından düzenlenen “Tigris Dialogları” toplantısı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Zoom üzerinden gerçekleşti. “Yeni Dönemde Türkiye Siyasetinde Muhalefet ve Gelecek Partisi’nin Tutumu” başlıklı online toplantıya, başta Diyarbakır olmak üzere bölge illerinden bir çok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

‘HDP kimlik siyasetini aşsaydı Türk siyaseti çok şey kazanacaktı’

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre, açılış konuşmasını yapan Davutoğlu, HDP’yi kimlik siyaseti yapmakla eleştirdi. Davutoğlu, şu iddialarda bulundu:

“7 Haziran’da HDP’nin yaşadığı tecrübeyi çok önemsedim. O sürece giderken başbakandım, açık söyleyeyim HDP’nin siyasi bir yapı olarak güç kazanması için çözüm sürecinde hatırlarsanız son ivmeyi de o zaman attım. Ama HDP eğer gerçekten kimlik siyasetini aşıp, bütün kesimlere açık özgürlükçü hareket niteliğini koruyabilseydi, Türk siyaseti çok şey kazanacaktı. Ve Kürt sorunu çok daha kolay konuşulacaktı. Bunu Selahattin Demirtaş’la yüz yüze çok konuştuk. Ama başka bir yol tercih ettiler.”

‘AKP için de söylüyorum’

Bunu AKP için de söylediğini ifade eden Davutoğlu, “Darala darala bir aileye kadar dayanan ve sembolik bir kimlik siyasetine dönüşen bir parti oldu AKP. Ve benim o partide bir şey yapabilmem mümkün değildi. 3-4 sene sabrettim baktım ki AKP’nin dönüşmesi mümkün değil. Bütün o muhafazakâr, özgürlükçü hareket tek tek otoriter bir klan İslamcılığına teslim oldu. Ve tercihleri de düşük profilli bir başbakan ile bunun devamı sağlamaktı. Şimdi Gelecek Partisi olarak biz değer siyasetini öne çıkartacağız.”

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu

Katırcıoğlu: HDP çok kimlikli yeni bir demokrasi siyaseti yapıyor

Davutoğlu’nun bu eleştirilerine HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, twitter hesabından sert tepki gösterdi. Katırcıoğlu isim vermeden yaptığı paylaşımında, “Bir takım densizler HDP’nin ‘kimlik siyaseti’ yaptığını söylüyorlar. Oysa HDP çok-kimlikli Türkiye’de bütün kimlikleri kapsayan yeni bir demokrasi siyaseti yapıyor. Diğerleri ise; AKP siyasal İslâm’ın, CHP laiklerin, MHP ve İYİ Parti de Türk kimliğinin siyasetini yapıyorlar. Gerçek bu.” ifadelerini kullandı.

7 Haziran’da ne olmuştu?

Türkiye’de gerçekleştirilen 7 Haziran seçimlerinde, 3 Kasım 2002’den sonra AKP aldığı yüzde 40,8 oy ile ilk kez Meclis çoğunluğunu kaybetti. HDP ise yüzde 13,1 oy alarak, 80 milletvekili çıkardı. HDP böylelikle tarihinin en yüksek oyunu aldı. 

Daha sonra Türkiye siyasetinde bir ilk olan seçim yenileme kararı alındı. 1 Kasım’da yeniden seçim yapıldı. 7 Haziran-1 Kasım arasındaki 5 aylık sürede başta Diyarbakır, Suruç, Ankara olmak üzere “IŞİD’in” gerçekleştirdiği çok sayıda katliam yaşandı. En büyük saldırı ise Ankara’da barış mitingine yapıldı. Saldırıda 102 kişi yaşamını yitirdi.

Böylesi bir atmosferde Türkiye 1 Kasım 2015’te yeniden sandık başına gitti. AKP, yüzde 49,5 oy ve 317 milletvekili ile sandıktan tek başına iktidar olarak çıktı. HDP ise seçim barajını zorlayarak yüzde 10,7 oy aldı.