DBB’ye bağlı Hayvan Bakım Merkezi bakıma muhtaç hayvanları ölüme terk etti!

Diyarbakır Barosu ve HAYTAP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBB) bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin, bakıma muhtaç 300-400 sokak hayvanını dışarı salarak ölüme terk ettiğini açıkladı.

Olayın en ağır hayvan hakkı ihlali olduğuna dikkat çekilerek, hayvanların derhal toplanması çağrısı yapıldı.  

Kayyım yönetimindeki DBB’ye bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 300-400 bakıma muhtaç sokak hayvanın sokağa salınıp ölüme terk edildiği belirtildi. Olaya ilişkin Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Diyarbakır Temsilciliği, bakım evinde incelemelerde bulunarak, açıklama yaptı.

‘300-400 bakıma muhtaç hayvan dışarı salındı’

Açıklamada, söz konusu olayın en ağır hayvan hakkı ihlali olduğuna dikkat çekilerek, “Toplantıda yaklaşık 15 ampüte hayvan dışında geri kalan, sayısı 300-400 arası olduğu tahmin edilen bakıma muhtaç hayvanların, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yenilenecek olması gerekçesiyle dışarı salındığı bilgisi teyit edilmiştir.” denildi.

‘Bu olay en ağır hayvan hakkı ihlalidir’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Öncelikle ‘Barınak’ diye anılan tesisin resmi adı ‘Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’dir ve yalnızca bakıma muhtaç, hasta, sakat, yavru vs. hayvanlar bulunmaktadır. Bu hayvanların dışarı salınması ölüme terk edilmeleri anlamına gelmektedir. Belediye ile yapılan görüşmede salınan hayvanların derhal geri toplanacağı sözü alınmışsa da paylaşılan vahim görüntülerden de anlaşılacağı üzere hayvanlar ölmüş ya da ölümle pençeleşmektedir. Bu olay en ağır hayvan hakkı ihlalidir.”

‘Hayvanlar için yapılan tesis hayvanların ölümüne gerekçe yapılmıştır’

Eylemin Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yenilenme gerekçesiyle yapılmasını ayrı bir vahamet olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Nitekim bakıma muhtaç hayvanlar için yapılan bir tesis, koruma altında olan hayvanların ölüme gönderilmesine gerekçe yapılmıştır.” denildi.

‘Tüm hayvanlar derhal toplanmalı’

Açıklamada, “Eylemi gerçekleştiren kamu görevlileri hakkında idari ve hukuki işlem yapılması yanında durumun aciliyeti bakımından tüm hayvanların derhal toplanması ve acil tıbbi müdahalede bulunulması; olaya dair detaylı bir açıklama yapılması gerekmektedir.” çağrısı yer aldı.

Öte yandan yurttaşlar, söz konusu olaya Twitterdan #DiyarbakırBarınağındaSuçİşleniyor etiketiyle tepki gösterdi.

MA – DİYARBAKIR