DEDAŞ, 2 köyde elektrik kablolarını kesti

DEDAŞ, jandarma eşliğinde geldiği Mardin’in Derik İlçesine bağlı iki köyün sulama kuyularının elektrik kablolarını kesti, direkleri yerinden kaldırdı. 

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) çiftçilerin “elektrik borçlarını” gerekçe göstererek, Derik’e bağlı Beşbudak (Qubilme) ve Konak (Êlaska) köylerine jandarma eşliğinde baskın düzenledi.

Onlarca servis aracı ile taşınan jandarmalara, zırhlı araçlar, arazi araçları ve polis TOMA’sı da eşlik etti. Yurttaşların tepkilerine karşı Jandarma bölgeyi ablukaya alarak yurttaşların sulama kuyularının olduğu bölgeye geçmesine izin vermedi. 

Elektrik telleri ve direkler kesildi

Jandarma koruması altında DEDAŞ ekipleri, trafoların elektrik tellerini keserek, topladı. Ekipler aynı zamanda kimi elektrik direklerini de oksijen tüpüyle keserek kamyonlara yükledi. 

Elektriği kesilen çiftçilerden Emrullah Ayav, DEDAŞ tarafından çıkarılan borçlara itiraz ettiklerini ve mahkeme sürecini başlattıklarını kaydetti. Mahkeme sürecinin devam ettiğini ve DEDAŞ’ın uygulamalarına karşı idari tedbir konulması yönündeki başvurularını da tamamladıklarını ifade eden Ayav, başvuruya cevap beklerken DEDAŞ ve jandarma ekiplerinin bölgeye geldiğini ifade etti. 

MA – MARDİN