DEDAŞ’ın ‘kayıp-kaçak’ açıklamasına tepki

DTSO, DEDAŞ’ın 6 kentte kayıp-kaçak oranına ilişkin verdiği oranların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’nin (DEDAŞ) açıkladığı kayıp-kaçak oranıyla kendi ‘istismarını ve beceriksizliğini’ örtmenin kaygısı ile hareket ettiğini kaydetti.

DTSO’dan yaptığı yazılı açıklama ile, DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü’nün 6 kentte kayıp-kaçak oranının yüzde 86 olduğuna dair açıklamasına tepki gösterdi. Açıklamada, DEDAŞ’ın açıklamasıyla bölge halkını töhmet altında bıraktığı belirtilerek, bunun manipülatif bir bilgiden ibaret olduğu ifade edildi.

‘Oran kabul edilebilir değil’

Açıklamada, kayıp ve kaçakları önlemek, kesintisiz ve ucuz enerji temini amacıyla TEDAŞ’ın özelleştirildiği hatırlatıldı. DEDAŞ’ın 28 Haziran 2013 tarihinde görevi devraldığında bölgedeki kayıp-kaçak oranın yüzde 73 olduğunun belirtildiği açıklamada, DEDAŞ’ın 2015 yılında bu oranın yüzde 45’e düşüreceğini ifade ettiği hatırlatıldı. Ancak DEDAŞ’ın bu süreçte hiçbir önleyici ve iyileştirici tedbir almadığının kaydedildiği açıklamada, kayıp-kaçak oranının 86 olmasının kabul edilemeyeceği belirtildi.

‘DEDAŞ istismarını ve beceriksizliğini örtüyor’

DEDAŞ’ın kendi ‘istismarını ve beceriksizliğini’ örtmenin kaygısı ile hareket ettiğinin ifade edildiği açıklamada, “Bir yandan bölge halkını karalarken, öte yandan hileli bir beyanla devletten kayıp-kaçak bedeli tahsil etmeyi hedeflemektedir.” denildi.

Açıklamada DEDAŞ’ın ayrıca kayıp-kaçak oranını yüksek gösterdiği belirtilerek, “Hem vatandaştan kayıp-kaçak bedeli tahsil etmekte, hem de devletten haksız yere kayıp-kaçak bedeli almanın zeminini oluşturmaya çalışmaktadır.” diye kaydedildi.

‘Halk sürekli enerji kesintilerine maruz kalıyor’

DEDAŞ’ın enerji nakil hatlarının modernizasyonunu yapmadığına işaret edilen açıklamada, bölge halkının sürekli enerji kesintilerine maruz bırakıldığına işaret edildi. Daha ucuz olan alüminyum kabloların kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, eski ve yetersiz olan trafo, elektrik panosu ve enerji nakil hatlarının yenilenmediği belirtildi. Açıklamada, kimi abonelere tüketimlerinin çok üzerinde faturalandırma yapıldığını tespit ettikleri kaydedildi.

Açıklamada, DEDAŞ’a bölge halkını sürekli olarak suçlayıcı ve rencide edici beyanlardan kaçınması çağrısı yapıldı. Açıklamada ayrıca Enerji Bakanlığı ve EPDK’dan DEDAŞ Bölge Müdürlüğünü denetlemesi istendi.