Demirtaş: Demokrasi ittifakı çağrısı çarpıtılıyor

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP’nin sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yaptığını ancak bu çağrının ısrarla çarpıtıldığına dikkat çekti.

HDP’nin “Millet İttifakı”nın n bir parçası olmadığına vurgu yapan Demirtaş, demokrasi ittifakı çağrısının bir seçim iş birliği olmadığını aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısı olduğunu belirtti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne F Tipi Cezaevi’nden çekilen fotoğrafı

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği mesajı twitter hesabından paylaşıldı. Paylaşımda, Demirtaş’ın cezaevinden çekilmiş son fotoğrafı da yer aldı.  Parti yetkililerinin en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yaptığını ancak bu çağrının ısrarla çarpıtıldığına dikkat çeken Demirtaş, “Dolayısıyla net olarak ifade etmekte yarar var.” dedi.

‘HDP yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile ittifak yapmadı’

HDP’nin yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile açık veya gizli hiçbir şekilde ittifak yapmadığına işaret eden Demirtaş, şunları bildirdi:

“Sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı almıştır. Geri kalan bütün seçim bölgelerinde, CHP ve İYİ Parti dahil olmak üzere tüm partilere karşı HDP seçim yarışına kendi adaylarıyla girmiştir. HDP, Millet İttifakının bir parçası değildir. HDP’nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır.”

Partisi HDP’nin, şiddet dahil tüm sorunları siyaset yoluyla ve barışçıl yöntemlerle çözmek için olduğunu belirten Demirtaş, “Kürt sorunundan ekonomiye, adaletsizlikten umutsuzluğa, ötekileştirmeye kadar her sorunu ortak akılla çözmek için bu çağrıları yapmaktadır.” dedi.

‘HDP sadece halka hesap verir’

Demirtaş, mesajının devamında şunları kaydettti: “HDP gücünü sadece halktan alır ve sadece halka hesap verir. Bu nedenle saldırılarla ve baskılarla HDP’yi asla geriletemezsiniz. HDP’yi ‘düşman gibi’ görmek yerine HDP ile diyalog kurmayı denerseniz tüm Türkiye için en hayırlısı bu olacaktır. Ve elbette HDP olarak bizler de eksikliklerimizi, hatalarımızı samimiyetle tespit ederek kendimizi, amaçlarımızı, çözüm önerilerimizi tüm Türkiye toplumuna en açık şekilde anlatabilmeliyiz. “