Demirtaş hakkındaki tahliye talebi ‘gerekçesiz’ reddedildi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) risk grubunda olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için yapılan tahliye başvurusu reddedildi.

Demirtaş’ın avukatı Karaman, yaptıkları tahliye başvurusunun iki hafta sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini belirtti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden

Edirne F Tipi Cezaevi’ne tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Covid-19 risk grubunda olduğu gerekçesiyle Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan tahliye başvurusu reddedildi. Konuya ilişkin avukatı Mahsuni Karaman sosyal medya hesabı twitterdan açıklama yaptı.

‘İki hafta sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi’

Karaman, hipertansiyon, kalp ve solunum yolu hastalıkları nedeniyle korona virüs risk grubunda olan Demirtaş için yaptıkları tahliye talebine  başvurduktan iki hafta sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildiğine dikkat çekti. Karaman, “İki hafta düşünüp bir gerekçe bile bulamayan Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, ‘karar, usul ve yasaya uygun olduğundan itirazın reddine’ demiş. Çok haklı (!) bir gerekçe. Bir de son derece haklı(!)” dedi.

‘İki itiraz bir tahliye talebi’

Karaman, gerekçe dışındaki noktalara bakıldığında, şüphelisi olmadıkları bir soruşturma dosyasından tutuklanan Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile ilgili son tutuklamanın devam kararına hem ayrı ayrı itiraz edildiğini, hem de ayrıca Demirtaş ile ilgili bir tahliye talebinde bulunduklarını hatırlattı.

Yani iki itiraz, bir de tahliye talebinde bulunduklarını belirten Karaman, şunları kaydetti: “Bu iki itiraz ve bir tahliye talebini birleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5. Sulh Ceza Hakimliğinden, iki hafta sonra, bu muhteşem gerekçeli(!) red kararını aldırmış. Üstelik karar da kesinmiş!” dedi.

‘Torba kararlardan vazgeçin’

Karaman, paylaşımının devamında; “Şüphelisi bile olmadıkları bir soruşturmadan tutuklanan Sn. Demirtaş ile Sn. Yüksekdağ için tahliye kararı verecek cesaretiniz yok. Gerekçe yazacak yüzünüz yok. Ama hiç değilse, torba kanun tekniğinden esinlenerek verdiğiniz şu torba kararlardan vazgeçin.” ifadelerini kullandı.

‘İtiraz ve tahliye talebi iki farklı usule tabidir’

İtiraz ve tahliye talebinin iki farklı usule tabi olduğunun öğrenilmesini isteyen Karaman, “İtirazın reddi kararı kesin, tahliye talebinin reddi ise itiraza tabidir. Öğrenin bunları. Yoksa torbaya koyduğunuzu çorba yapar, kendinizi rezil edersiniz. Bakın işte bu, KESİN BİLGİ.” dedi.