Demirtaş için tahliye başvurusu

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı hayati risk grubunda olduğunu belirten avukatları, tahliye başvurusunda bulundu.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi için dün avukatlarından Cahit Kırkazak tarafından Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Başvuruya ilişkin Demirtaş’ın avukatları açıklama yaptı. Açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Nisan günü koronavirüs salgınına ilişkin kapsamlı bir açıklama yaptığı hatırlatılarak, “Bu açıklamada, korona virüs salgınıyla ilgili çeşitli veriler paylaşmıştır. Bu verilerden bazıları, virüs nedeniyle yoğun bakımda olan hastaların yüzde 63’ünün, yaşamını yitirenlerin de yüzde 69’unun hipertansiyon hastası olduğu şeklindedir.” denildi.

‘Demirtaş Bakan Koca’nın açıkladığı hayati risk grubundadır’

Müvekkilleri Demirtaş’a, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Hipertansiyon tanısı konulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Daha önce solunum ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle ameliyat da geçiren Demirtaş’ın bu hastalıkları devam etmekte, kendisi çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Dolayısıyla Demirtaş, Bakan Koca’nın açıkladığı hayati risk grubundadır.” diye kaydedildi.

Açıklamada, bu nedenle 6 yıldır süren ve kendisinin şüpheli bile olmadığı soruşturma dosyasındaki tutukluluğunun kaldırılması amacıyla dün Demirtaş için tahliye başvurusu yapıldığı belirtildi.