Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a “hukuk önünde hesap vereceksin” sözleri gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a “hakaret ve terörle mücadelede görev almış kişileri tehdit” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.

Demirtaş, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Duruşmada Demirtaş’ın avukatlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Kemal Peköz ve Hüseyin Kaçmaz da hazır bulundu.  

Avukat Cin: Savcı suç işledi

Demirtaş’ın savunmasın ardından avukatlar söz aldı. Demirtaş’ın avukatlarından Hadi Cin, savcılığın mütalaasında yer alan “Demirtaş’ın yargılamalara konu olan PKK/KCK silahlı terör örgütüyle ilgisi ve ilişkisi” yorumunun hangi delillere dayandığını sordu.

Cin, şunları ifade etti: “Savcı, iddianameyi aşarak sarf ettiği sözleri de suç hanesine katmıştır. Yüksek Kocaman’ın dayandığı rejim çöktüğünde onun ilişkilerinin nasıl ortaya çıktığını hepimiz göreceğiz. Savcı suç işledi, emrinde olan duruşma savcısına suç işlettirdi. Eğer siz de beraat kararı vermezseniz suç işlersiniz. Demirtaş’ın yaptığı paylaşımın altına yapılan yorumu da dosyaya eklediniz. Memur Fahrettin ya da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tiwitlerinin altına açık soykırım çağrısı yorumlarını yapanlara dair önünüze gelen dosya var mı, yok. Bu yorumlarla insanlığa karşı suç işleniyor ama onunla ilgilenen yok.”

Avukat Levent Kanat da, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, “Demirtaş ve arkadaşları hakkında açılan davaların hepsi bir anti hukuk sürecinin yaşandığının tipik örnekleridir” dedi. Avukat Aydın Erdoğan da beraat talep etti. 

Karaman: Demirtaş her şekilde aklanıyor

Avukat Mahsuni Karaman ise, “Bugün bir beraat kararı vermekle büyük bir iş yapmış olmayacaksınız. Hiç açılmaması gereken bir dosyayı alıp çöpe atmış olacaksınız. Aksi bir karar vermeniz halinde ise Türkiye’ye kötülük yapmış olacaksınız. Bunu kendiniz için yapın. Yoksa Demirtaş için bir beraat kararı vermeyin. Çünkü o her şekilde aklanıyor. Bu trajik komik meseleyi burada noktalamanızı istiyoruz” şeklinde savunma yaptı. 

En son söz alan Kocaman’ın avukatı, savcılık mütalaasına katıldıklarını belirterek, Demirtaş hakkında ceza talep etti.  

Mahkeme 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi

Mahkeme heyeti, Demirtaş hakkında “tehdit” suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek, “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, “işleniş biçimi ve yer zaman konusu kast ve yoğunluğu” gerekçesiyle cezada indirimine gitmedi.

MA – ANKARA