Demirtaş’a, ‘hakaret’ davasından beraat

HABER MERKEZİ – Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek” iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek” iddiasıyla Viranşehir 1. Asliye Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Görülen 12. duruşmada Demirtaş’ın avukatları Mehmet Sertaç Kayar ve Mevlüt Güneş hazır bulundu.  

Duruşma avukat Kayar’ın savunmasıyla başladı. Kayar, müvekkili Demirtaş’ın müşteki şahsa sarf ettiği iddia edilen hakaret sözcüğünü kullanmadığını belirtti. CD kayıtlarından da sarf edilen hakaret sözcüğünün Demirtaş tarafından söylenmediğinin anlaşıldığını ifade eden Kayar, “Aynı zamanda sarf edilen hakaret sözcüğünün kimin kime karşı sarf ettiği de tespit edilmemiştir. Bu nedenle şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ediyorum” dedi. 

Avukat Güneş de, yaptığı savunmada Demirtaş’ın konumu ve şahsiyeti itibariyle isnat edilen cümleyi sarf edecek biri olmadığını söyledi. Güneş, bu duruşmadaki ve önceki duruşmadaki savunmalarının dikkate alınarak Demirtaş’ın beraatını talep etti.

Savcı ceza talep etti

Savcı, Demirtaş’ın kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesi ile 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti ise, dosyanın incelenerek araştırılacak başka bir hususun kalmamasından dolayı kararını açıkladı. Mahkeme, Demirtaş’ın “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçunu işlediğinin sabit olmamasından dolayı beraatına karar verdi. 

Ne olmuştu?

DTK ve BDP’nin 4 Ağustos 2013 tarihinde “Ceylanpınar’da barış çadırı kurma” etkinliğine katılmak üzere yola çıkan dönemin BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki konvoy Viranşehir çıkışında polisler tarafından durdurulmuştu. Polis daha sonra gaz, plastik mermi ve TOMA’larla konvoydakilere müdahalede bulunmuştu. Bunun üzerine Demirtaş, müdahalede bulunan polislere, “Sizin başka örgütlerle, yapılarla bağlantınız olmasa bu şekilde bize saldırmazsınız. Anayasal hakkımız olan seyahat özgürlüğünü engelleyemezsiniz” sözleriyle tepki göstermişti.

Demirtaş hakkında, “Görevi yaptırmamak için direnme ve görevli memura hakaret” iddiasıyla soruşturma açılmıştı. “Görevi yaptırmamak için direnme” iddiası hakkında takipsizlik kararı verilirken, “Görevli memura hakaret etmek” iddiasıyla Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Demirtaş’tan şikâyetçi olan polisler ise, 15 Temmuz darbe girişimi ardından FÖTÜ üyesi oldukları iddiasıyla ihraç edilerek tutuklanmıştı.

MA – URFA