Demirtaş’ın ana davasının Kobanê davasıyla birleştirilmesi talebi

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ana davasında mahkeme heyeti, avukatların beyanını almadan dosyanın Kobanê dosyasıyla birleştirilmesi istemiyle 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi.

Demirtaş, mahkeme heyetine, “Mahkemeniz 5 yıla yakındır beni yargılıyor. En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim.” dedi.

Duruşmayı çok sayıda HDP’li yönetici de izledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi tarafından derhal serbest bırakılması yönünde karar verilen ana davasına ilişkin duruşma Sincan Cezaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Erdal Aydemir ile partinin il ve ilçe yöneticileri katıldı. Demirtaş, duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı.

Davanın Kobanê davasıyla birleştirilmesi talebi

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada mahkeme heyeti dosyaya gelen evrakları aktardı. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobanê Davası’nın iddianamesinin dosyaya geldiği görüldü. Ardından iddia makamı, bir önceki celsede verilen reddi hakim talebinin incelenmesi için kararın 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürülmesini ve 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Kobanê Davası’yla birleştirilmesini istedi.

Avukatların beyanları alınmadan ara karar açıklandı

Mahkeme heyeti de bunun üzerine avukatların beyanlarını almadan, ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce incelenmesine, dosyanın 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirilmesi için 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme kararı 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca AİHM Büyük Dairesi’nin Demirtaş için verdiği “derhal serbest bırakılsın” kararını ise “daha önce zaten hakkında mahkeme olarak tahliye kararı verdiğimizden başkaca bir işlem yapılmasına yer olmadığına” hükmetti. 

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi’nde

Demirtaş: Bir kere olsun hukuka uygun davranmanızı beklerdim

Kararın ardından söz alan Demirtaş, “Muhtemelen son görüşmemiz olabilir. Sizden özel bir ricam var. Mahkemeniz 5 yıla yakındır beni yargılıyor. En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim. Birleştirme kararı sizde yapılması gerekiyordu. Diğer mahkemede daha duruşma bile yapılmadı.” dedi.

Mahkeme Başkanı: Yeni heyetle yargılanırsanız daha mutlu olursunuz

Demirtaş’ın sözü üzerine Mahkeme Başkanı, “Hep tarafsızlığımızı yitirdiğimizi düşündüğünüzü söylediniz. Biz de yeni bir heyet tarafından yargılanırlarsa daha mutlu olursunuz diye düşündük. Duruşmanın başladığı günden beri taraflısınız diyorsunuz. O zaman başka bir heyet baksın.” ifadelerini kullandı.

Bir sonraki duruşma 6 Mayıs’a ertelendi.

MA – ANKARA