Demirtaş’ın duruşması ertelendi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuksuz yargılandığı davanın üçüncü gününe sağlık sorunları gerekçesiyle katılmadı. Demirtaş’ın avukatı Karaman, “Sayın Demirtaş’ı bırakmamak için uydurulan bir soruşturma, hukuken hesap soracağız.” dedi.

HABER MERKEZİ – Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı dava üçüncü gün de devam etti. İki gün boyunca Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile duruşmaya katılan Demirtaş, bugünkü duruşmaya sağlık sorunları gerekçesiyle mazeret bildirerek katılmadı. Demirtaş’ın avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı Sınır Tanımayan Avukatlar Per Stadig ve Stende Geer de izledi.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada söz alan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, UYAP sisteminde dosyasının kısıtlandığını belirterek, “Bize kısıtlama söz konusudur. UYAP’ta SEGBİS çözüm tutanakları ve duruşma tutanaklarını görüyoruz ancak dosyaya gelen belgeleri görmüyoruz” dedi. Mahkeme başkanı ise bu güne kadar gelen belgelerin hepsini avukatlara teslim edildiğini belirtti.

‘Demirtaş’ı serbest bırakmamak için uydurulan bir soruşturma’

Karaman, Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın derdest olan ve 5 yıldır işlem görmemiş, hala bazı MYK üyelerinin ifadelerinin dahi alınmadığı bir soruşturmadan tutuklandığını belirtti. Bugün tarihsel bir süreç yaşandığını ve bunların tarihe not düşülmesini istediğini belirten Karaman, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı’nın hazırlayamadığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na hazırlatamadığı bir soruşturma ile bugün Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ rehin tutuluyor. Eğer sizin mahkemeniz 6-8 Ekim olaylarında suçun vasfına yönelik bir değişim olduğunu düşünseydi bu kanaatte olsaydı bir ek savunma talep ederdiniz. Neden farklı bir soruşturma. Sayın Demirtaş’ı bırakmamak için uydurulan bir soruşturma, hukuken hesap soracağız. Hesap soracağımız günler gelir.”

Avukatların savunma ve taleplerinin ardından mahkeme heyeti ara karar verdi. Mahkeme, 9 Ocak’ta varsa Demirtaş’ın doktor muayene raporu ve muayene evrakının mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılarak Demirtaş hakkında düzenlenen tutuklama müzekkereleri ile suç tarihlerinin bildirilmesi istendi. Mahkeme, ayrıca soruşturma ile ilgili herhangi bir gizlilik kararı olup olmadığının sorulmasına karar vererek, duruşmayı 27-28 Mayıs’a erteledi.