Demirtaş’ın ilk köşe yazısı ‘Türkiye’nin İdlib Çıkmazı’

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yeni Yaşam Gazetesi’ndeki ilk köşe yazısını “Türkiye’nin İdlib Çıkmazı” başlığında kaleme aldı.

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde çekilen fotoğrafı

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yeni Yaşam Gazetesi’nde haftalık köşe yazısı kaleme almaya başladı. Demirtaş, ilk köşe yazısını “Türkiye’nin İdlib Çıkmazı” başlığı ile yazdı. Demirtaş’ın yazısını İdlib’deki son saldırılardan önce yazdığı belirtildi.

Demirtaş, ilk köşe yazısında, Rusya’nın İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) doğrudan saldırı düzenlemesini, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmiş, “adrese teslim bir mesaj” şeklinde değerlendirdi.

Demirtaş köşe yazısında, Türkiye, İran ve Rusya’nın açıktan, Suriye yönetiminin de dolaylı partneri olduğu Astana ve Soçi süreçlerinin temel amacının, bu ülkelerin Suriye’de işbirliği içerisinde ve koordineli şekilde hareket etmesini sağlamak olduğunu belirtti. Demirtaş, ancak masadaki güçlerin, bu işbirliğinden hedefledikleri amaçların hiçbir zaman aynı olmadığından bunun stratejik bir ortaklığa dönüşmeyeceğinin de açık olduğunu yazdı.

Demirtaş, İdlib çözülmeden ve Kürtler masaya oturmadan Cenevre’den sonuç almanın imkansız olduğuna dikkat çekerek, “Putin Erdoğan’dan, İdlib’deki gruplara silah bıraktırmasını defalarca talep etti.” dedi.

Durumun giderek ağırlaşıp derinleşirken her saniyenin Türkiye’nin aleyhine ilerlediğine işaret eden Demirtaş, “Oysa Suriye Kürtlerinin Türkiye’ye yaptığı diyalog ve barış çağrısı -iç ve dış politikadaki bağnazlık bir kenara bırakılabilirse- birçok olumlu gelişmeye kapı aralayabilir.” diye kaydetti.