Demirtaş’ın öyküleri tiyatro sahnesinde

Fotoğraf: MA

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın yazdığı öyküleri tiyatro oyunuyla sahnelendi.

HABER MERKEZİ – Merhaba Sanat Tiyatrosu, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı 4 öyküyü tiyatro oyununa uyarlayarak sahneledi. Oyun büyük beğeni gördü.

Merhaba Sanat Tiyatrosu, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Seher ve Devran isimli kitaplarındaki bazı öyküleri tiyatro oyununa uyarladı. Tiyatro oyununa uyarlanan “Seher”, “Deniz kızı”, “Direnmek Güzeldir”, “AVM” öyküleri Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnelendi.

MA’nın geçtiği bilgiye göre; tiyatro oyunundan önce saygı duruşu yapıldı. 78’liler Girişimi adına konuşan Bayram Kızartıcı, Demirtaş ile diğer tutukluların durumuna dikkat çekti. Kızartıcı, hasta tutuklular konusunda duyarlılık çağrısında bulundu.

Kızartıcı’nın konuşmasının ardından ilk olarak “Seher” oyunu sahnelendi. Yoğun ilginin gösterildiği oyunda, erkekler tarafından katledilen Özgecan Aslan ve Emine Bulut şahsında bütün kadınlar anıldı. Daha sonra diğer oyunlar sahnelendi.

Oyunu yüzlerce kişi izledi

Tiyatro oyununu izlemeye HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Eski CHP Mersin Milletvekili Serdar Kuyucuoğlu, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Demirtaş’ın ailesi, kentte bulunan birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.