Demirtaş’ın romanı Leylan’ın korsanı piyasaya sürüldü

HDP’nin önceki dönem Eşgenel Başkanı yazar Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde yazdığı son kitabı Leylan’ın korsan baskısı piyasaya sürüldü. Dipnot Yayınları da korsan baskı iddialarını doğruladı.

Soldaki orijinal baskıda ‘Leylan’ yazısına el ile dokunulduğunda kabartma hissediliyor. Sağdaki korsan baskı.

İrfan Uçar

Siyaset ve edebiyat dünyasında yoğun ilgi gören ve tartışılan Selahattin Demirtaş’ın yazdığı Leylan’ın birbirinden farklı korsan baskılarının piyasada satıldığı belirlendi.

Orijinal kitabın kapağında Leylan yazısına elle dokunulduğunda “lak” adı verilen kabarık teknik kullanıldığı anlaşılırken korsan baskıda bu kabartma bulunmuyor. Kapaktan sonraki iç sayfada portakal rengine yakın bir renk bulunurken, korsan baskıda bu da yer almıyor.

Piyasada Leylan’ın korsan baskılarının yaygın şekilde satıldığını bildiren yayıncı Dipnot Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmeni Emirali Türkmen, Batman, Kars, İstanbul, Antep, Urfa, Hatay ve Mersin’de korsan satışlar yapıldığını söyledi. Türkmen, satışların elden yapıldığı yönünde bilgi aldıklarını kaydetti.

Türkmen: Okurlar duyarlı olmalı

Kitabın korsanını basanları kendilerinin de araştırdığını belirten Türkmen, “Demirtaş’ın okurlarının korsan baskıdan haberdar olması önemli. Okurun genel olarak kitaba ilgisini ve özel olarak da Selahattin Demirtaş’a duyduğu sevgiyi istismar eden bu duruma karşı tüm okurların duyarlı olması, korsana karşı durması gerekir” diye konuştu.

İlgili video haber;

Video Haber: 16 Ocak 2020