Demirtaş’tan bir başka ‘siyasi ayak’ açıklaması

HDP’nin önceki dönem Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın aracında Parti Meclisi üyesi Yunus Durdu’nun gözaltına alınma şeklini devlet içinde çeteleşmenin bir göstergesi olduğu mesajını verdi.

Edirne Cezaevi’nde tutulan Demirtaş, avukatları aracığıyla verdiği mesaj @hdpdemirtas twitter hesabından yayımlandı.

Demirtaş, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın aracının “haydutvari bir şekilde” durdurulduğunu belirterek “Parti Meclisimizin aktif çalışanı Sayın Yunus Durdu, kanuna açıkça aykırı bir uygulamayla kaçırılırcasına gözaltına alınıyor” dedi.

Bunu yapan kişilerin plakasız bir araçla geldiğini ve kimlik bile göstermeden ve yüzlerini sakladığını belirten Demirtaş, “Milletvekilimiz, bu vahim olayı videoyla teşhir edince panik başlıyor ve ‘yalan haber teşkilatı’ devreye giriyor” dedi. Demirtaş, şu mesajı verdi:

“Tek merkezden yönetildiği açık olan bir psikolojik operasyonla, tüm yandaş medyada ‘HDP’li milletvekilinin aracında terörist yakalandı’ deniliyor. AKP sözcüleri de aynı yalana sarılıveriyor.

Selahattin Demirtaş

İnsan kaçırma suçu işleyenler hakkında soruşturma yapılması gerekirken milletvekilimiz hakkında soruşturma başlatılıyor.

İleride ‘bu ayaklar nerede’ diye sorarsanız…

‘Ne olacak canım, Türkiye’de her gün çok daha vahim şeyler olmuyor mu’ diyorsunuz? Demeyin, çünkü bu tür olaylar devlet içindeki çeteleşmeyi en net şekilde görünür kılar: Emniyet ayağı, basın ayağı, yargı ayağı ve siyasi ayak. İleride, ‘bu ayaklar nerede’ şeklinde sorular sorulmasın diye hatırlatıyorum sadece.”