Demokrasi Konferansı başladı

Toplumun her kesiminin talep ve mücadelelerini ortaklaştırmayı hedefleyen Demokrasi Konferansı, 200’ü aşkın bileşenin katılımıyla başladı.  

Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen, “Halkın siyasetin öznesi olduğu yeni bir siyaset anlayışının gerçekleştirmesi gerekiyor. Hep beraber, hep birlikte yola çıkıyoruz. Bu konferans yola çıkışın ilk adımıdır.” dedi.

Toplumun birçok kesimine ulaşılarak talep ve mücadeleleri ortaklaştırma hedefiyle uzun zamandır hazırlıkları yapılan Demokrasi Konferası, Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde başladı. “Ekmek, Özgürlük, Adalet” sloganıyla gerçekleşen konferansa 200’ü aşkın bileşen katıldı.

Konferansın yapıldığı salona, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Halklar ve inançlar için eşit yurttaşlık, özgür bir gelecek” “KHK’ler iptal edilsin”, “Eşit, özgür, barış içinde bir ülkede yaşamak istiyoruz”, “Dayanışmayı ve direnişi büyütüyor, özgür ve bilimsel eğitim istiyoruz”, “Vardık, varız, var olacağız”, “Mültecilerin mücadelesi demokrasi mücadelesidir” ve “Tek adam değil hukuk devleti” pankartları asıldı.

‘Bu konferans Deniz Poyrazların konferansıdır’

Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen

Konferansın açılış konuşmasını eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yargıcı Rıza Türmen yaptı. Konferansın demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik, iş, aş, ekmek ve adalet isteyenlerin konferansı olduğunu belirten Türmen, şunları ifade etti:

“Bu konferans Deniz Poyrazların konferansıdır. Bugün neden buradayız çünkü artık susmaya dayanamıyoruz. Çünkü adaletsizliğe, baskıya daha fazla boyun eğmediğimiz için buradayız. Biz bunun için varız dediğimiz için buradayız. Özgürlük, adalet, eşitlik, iş, aş, ekmek gibi taleplerin hiçbiri bir diğerinden daha önemli değildir. Hepsinin temelinde demokrasi vardır. Bir başka hak talebinde bulunan başka hak taleplerine kayıtsız kalamaz.”

‘Bu konferans son değil başlangıç’

Kamusal alanların iyice karanlıklaştığının altını çizen Türmen, “Bu konferansın amacı bir yandan karanlıkları aşmak, sesi duyulmayanların sesini duyurmak; öte yandan bütün hak taleplerini demokrasi çerçevesinde geliştirmek ve ülkeyi yeniden inşa edecek bir demokrasi talebi başlatmaktır.” şeklinde konuştu. Konferansın yeni bir Türkiye programının da ipuçlarını kendilerine verdiğini söyleyen Türmen, şöyle devam etti:

“Bu konferansın son değil başlangıç olduğunu söyleyebiliriz. Bu konferanstan yeni bir Türkiye’nin inşası için kol kola yürüyüp haklarından yoksun bırakılanların, ezilenlerin başlattığı bir hareket geliyor. Siyasetin amacını değiştirmeyi hedefliyoruz. Halkın siyasetin öznesi olduğu yeni bir siyaset anlayışının gerçekleştirmesi gerekiyor. Hep beraber, hep birlikte yola çıkıyoruz. Bu konferans yola çıkışın ilk adımıdır. Hepimizin yolu açık olsun hep birlikte yürüyeceğiz.”

MA – İSTANBUL