Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 48’inci ölüm yıldönümünde anıldı

68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan idam edilişlerinin 48’inci ölüm yıldönümünde mezarları başında ve açıklamalarla anıldı.

Yapılan anmalarda, Denizlerin verdiği mücadeleye sahip çıkılması sözü verildi.

Sosyalist gençlik örgütleri Denizleri mezarında andı Fotoğraf: MA

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) ve 68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan idam edilmelerinin 48. yıl dönümünde Ankara’da mezarları başında anıldı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ziyarete kapatılan Karşıyaka Mezarlığı’nda polis yoğun güvenlik önlemi alarak anma için gelenleri az sayıda küçük grup şeklinde içeri aldı.

Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı 2 Nolu Kapıda Emek Partisi ve Emek Gençliği üyeleri saat 12.00’de bir araya geldi. Buradan sosyal mesafe kuralına uyularak Denizlerin mezarına kadar yapılan yürüyüşte “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları atıldı. Mezarlarına karanfil bırakılan anmada konuşmalar yapıldı.

Emek Partisi Denizleri mezarı başında andı Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Emek Gençliği adına konuşma yapan Meri Kelleci, “Bugün yaşanılanların sadece salgınla sınırlı sorunlar olmadığını çok iyi biliyoruz! Denizlerin karşısında durduğu ve yıkmak adına mücadele ettiği emperyalizm, bugün kendini dahi taşıyamaz bir hale geldi. O gün Denizleri asan sistem bugün sırf çalışmak zorunda olduğu için 20 yaşında bir genci öldürmeye devam ediyor.” dedi.

Gürkan: Bir gün Denizlerin idealleri kazanacak

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da, yaptığı konuşmada dün Denizleri idam sehpasına yollayan anlayışın bugün hala iktidarda olduğunu belirterek, emekçilerin emeğinin sömürü üzerinden ve canı pahasına da olsa ekonomiyi büyütenlerin salgın sürecinde sömürü çarkını tekellerin çıkarı uğruna döndürdüğünü dile getirdi.

Denizlere söz verdiklerini belirten Gürkan, şunları ifade etti: “Baskı değil özgürlük, tek adam değil halk egemenliği ve halkın iktidarı. Bu sömürü baskı ve talan düzenine karşı diyoruz ki; yaşasın sosyalizm. Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın halkların kardeşliği ve barış. Biliyoruz ki bir gün Denizlerin idealleri olan sosyalizm ve halk iktidarı kazanacaktır.”
Anmanın ardından Denizlerin avukatı Halit Çelenk’in de mezarı ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı.

Sosyalist gençlik örgütleri Denizleri mezarı başında andı Fotoğraf:MA

Polis müdahalesinde 2 genç gözaltına alındı

Ankara’daki gençlik örgütleri Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Gençlik Derneği, Dev-Güç Gençlik Komiteleri, HDK Gençlik Meclisleri, Kaldıraç Üniversite, SGDF Öğrenci İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik ve Devrimci Lise Birliği üyesi gençler mezarlığa geldi. Polis, flama, bayrak ve Denizlerin fotoğraflarının mezarlığa alınmasına izin vermedi. Kısa süreli yaşanan müdahalede gazetecilerin çekim yapması engellenirken, Sait Boztaş ve Yücel Yavuz isimli gençler gözaltına alındı.

Polisin müdahalesini protesto eden gençler, “Denizlere sözümüz devrim olacak” sloganı atarak, mezarlara karanfil bıraktı. Polis, gençlerin mezar başında açıklama yapmasına da izin vermedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Denizleri mezarında ziyaret etti Fotoğraf: AA

Kılıçdaroğlu da Denizleri mezarında andı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, beraberinde bazı parti yöneticileriyle sabah saatlerinde Karşıyaka Mezarlığı’na geldi. Gezmiş, Aslan ve İnan’ın mezarlarına tek tek ziyarette bulunan Kılıçdaroğlu, mezarlara çiçek bırakıp dua etti.

İzmir Barosu: Halkımızın bağımsızlığı için mücadele verdiler

İzmir Barosu da yaptığı yazılı açıklamada, Denizleri büyük özlem ve sevgiyle andıklarını belirtilerek, “Henüz yirmili yaşlarının ortasına dahi gelmeden hiçbir şahsi çıkar gözetmeksizin, halkımızın mutluluğu ve bağımsızlığı için mücadele verip tam bağımsız Türkiye ideali ile son anılarına dek halkın hizmetine kalarak can verdi. Saygıyla anıyoruz.” denildi.

Devrimci 78’liler Federasyonu: Bütün ülke Denizleri ve yaratmak istedikleri ülkeyi arıyor

Devrimci 78’liler Federasyonu yaptığı yazılı açıklamada Deniz Gezmiş’in idam sehpasında söylediği “Yaşasın devrim ve sosyalizm, yaşasın Marksizm-Leninizm’in yüce ideolojisi, yaşasın Kürt ve Türk halklarının bağımsızlık mücadelesi, kahrolsun emperyalizm” sözlerinin, bugün de gerçekliğini ve geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Açıklamada, Denizleri anmanın, emekçilerin ve halkların başta yaşam hakkı olmak üzere eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, barınma, çalışma haklarını savunmak demek olduğuna vurgu yapıldı.

Gözaltıların, tutuklamaların, işkencelerin halkların kaderi olmayacağına dikkat çekilen açıklamada, “Geleceksiz bırakılan gençler, egemenin tek tipçi eğitim kurumlarında cendere altında tutulan öğrenciler, erkek egemen yapının ağır baskısı altında kimliksiz bırakılmaya çalışılan kadınlar, bütün bir ülke Denizleri ve onların yaratmak istediği ülkeyi arıyor.” denildi.

HDP: Açtıkları yolda milyonların yürüyüşü devam etti

HDP Merkez Yürütme Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada; idamın Türkiye siyasi rejiminin kara lekesi haline gelen siyasi cinayetler olduğu belirtilerek, “48 yıl geçmesine rağmen Üç Fidan’ın ölümlerinin yarattığı acı, yüreklerimizden silinmedi. Ancak açtıkları aydınlık yolda milyonların yürüyüşü hiç durmadan devam etti.” denildi.

Üç Fidan’ın “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği” haykırışlarının unutulmadığının kaydedildiği açıklamada, şöyle denildi: “Kararlı mücadeleleri, Türkiye’de yaşayan tüm halklarının yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edecek. Onların öncü ruhunu, işaret ettikleri halkların ortak mücadelesini ve aynı zamanda başı dik ve onurlu duruşlarını daima örnek olarak hatırlayacağız.”

Kaynak: Evrensel Gazetesi/MA/AA