Denizdeki renk değişiminin sebebi Kıbrıs akasyası poleni

Mersin Büyükşehir Belediyesi, denizin bazı bölümlerinde görülen sarı tabakanın kirlilik olmadığını, rüzgar ve akıntıyla taşınan Kıbrıs Akasya ağacı poleni olduğunu bildirdi.

Fotoğraf: Mersin Büyükşehir Belediyesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, son günlerde denizde görülen renk değişimine ilişkin açıklama yaptı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü’nde kaptan olarak görev yapan Pelin Teymur, deniz yüzeyinde oluşan sarı tabakanın kirlilik olmadığını belirtti.

Teymur, denizde. Kıbrıs Akasyası ağacının polenlerinin mevsimsel olarak rüzgâr ve akıntı yoluyla taşınmasından kaynaklı sarı bir tabaka oluştuğunu ifade etti. Denizdeki sarı tabakanın önceki yıllarda da görüldüğünü hatırlatan Teymur, şunları söyledi:

Kaptan Pelin Teymur

“Aslında kimyasal, gemi ya da kara kaynaklı bir kirlilik değildir. Mevsimsel döngülerden dolayı ağaçlardaki polendir, polen tozudur. İnsanlar üzerinde herhangi bir zararı olmamakla beraber sadece dikkat etmemiz gereken konu Nisan ve Mayıs aylarında yoğun yaşadığımız bir döngü. Alerjik yapısı olan insanların biraz daha duyarlı olmasını, o dönemlerde bu tabakanın olduğu alanlarda denize girmemelerini tavsiye ediyoruz. Onun dışında deniz canlılarına ve ekosisteme bir zararı bulunmamaktadır.”

Yeni1Mecra