‘Denizler’in Şekibe ablası’ Şekibe Çelenk hayatını kaybetti

Fotoğraf: Hasan Akbaş

Sosyalizm mücadelesine TİP’e katılarak başlayan ve 68 kuşağıyla yakın ilişki kuran Şekibe Çelenk hayatını kaybetti. 

SoL’da yer alan habere göre, Çelenk’in cenazesi bugün ikindinin ardından Karşıyaka mezarlığından sonsuzluğa uğurlanacak.

Sosyalizm mücadelesine 1962 yılında TİP’e katılarak başlayan Çelenk, örgütlü mücadeleye katılmasının nedenini “bu sömürü düzeninin değişmesi ve emekçiden ve emekten yana bir düzenin kurulması için” diye açıklıyordu.

NHKM’de katıldığı bir söyleşide, toplumdaki töreler ve köhne inançların koşullandırdığı halkın, bir kadının mesleki bilgi ve birikiminin bir erkekle eşitliğini henüz kabullenecek düzeyde olmaması nedeniyle avukatlık mesleğini de bırakmak zorunda kaldığını söyleyen Çelenk, buna rağmen 1963 yerel seçimlerinde TİP’e ayrılan radyo konuşmalarından birisini yapan tek kadın konuşmacı olmuştu.

DENİZLERİN ŞEKİBE ABLASI…

“Denizlerin Şekibe Ablası” olan ve 60’lı yıllarda sosyalizm mücadelesi veren gençlere evini açan Çelenk, Denizlerin idamını ve hayat arkadaşı Halit Çelenk’i kaybedişine ilişkin şunları söylemişti:

“12 Mart askeri cuntası ülkenin üzerinden bir silindir gibi geçti. Deniz, Yusuf ve Hüseyin idam edildiler. Onları asanları ve astıran Adalet Partisi iktidarını ve Demirel’i hiç affetmedim. 12 Eylül cuntası sevgili oğlum İlhan başta olmak üzere bir sürü genci yok etti. Yine cezaevlerine yetişmek zorunda kaldık Halit (Çelenk) ile birlikte. Geçen yıl yarin yanağından gayri her şeyi, güzel günlerin geleceğine dair inancımı paylaştığım, eşim, yoldaşım, meslektaşım Halit’i yitirdim. Zor ama dolu dolu geçen, mücadeleyle örülmüş bir yaşamdı Halit’le birlikte geçirdiğimiz 65 yıl. Onu özlüyorum. Umudum gençlerde. Ve onların vermeye devam ettikleri bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde.”